Препоръки за устойчиво възстановяване на заетостта и достоен труд
Широко разпространена икономическа несигурност, висок риск от сериозни смущения в дейността, промяна на насоките за безопасност и здраве при работа, поляризация на възможностите и нарастващ брой на хората, принудени да работят в неформалния сектор, това са някои от сериозните последици от Covid-19 за заетостта и достойния труд, подробно описани в новопубликуван доклад на Международната организация на работодателите (IOE) и Световната конфедерация по заетостта (WEC).
Въпросът за неформалната заетост е особено тревожен според IOE и WEC, както е посочено в Политическите приоритети за пътя към устойчиво възстановяване. Според оценките на МОТ два милиарда души – повече от 61 процента от световното население — живеят в сивата икономика. "Неформалността е слонът в стаята от много, много години, но рядко се справяме с цялостен подход и ефективни мерки. Пандемията отново показа уязвимостта на работниците и работодателите от сивата икономика, като отново поставя на дневен ред спешната необходимост от създаване на благоприятни рамкови условия за създаване на дружества във формалната икономика, наемането и разрастването им, за да се постигне пълноценен принос за нуждите и развитието на обществата и икономиките", се посочва в съвместната публикация на двете международни организации.
За да се отговори на този въпрос, наред с другите фактори, свързани с трудовата заетост и предизвикателствата на пазара на труда, по пътя към възстановяване след кризата Covid-19 и за изпълнение на целта за устойчиво развитие, в доклада се предлага набор от препоръки за политиката за създаване на по-добър свят на труда - за хората и предприятията.
Докладът предоставя конкретни политически и регулаторни възможности за създателите на политики и социалните партньори на всички равнища на управление на пазара на труда. По-конкретно, те включват насърчаване на различни форми на работа, (повторно) разработване на политики за работа от разстояние и реорганизация на националните институции на пазара на труда и мрежи за безопасност, за да се осигури по-динамична и цифрова икономика и трудова сфера.
"Тази съвместна позиция предоставя важни насоки за 157-те организации на работодателите, правителствата и синдикатите за конкретни действия в подкрепа на националните и местните стъпки за икономическо възстановяване и създаване на среда за устойчиви предприятия. Това е важен принос към глобалните разсъждения, които се случват сега, за това как да се "изгради по-добре" – да се гарантира, че това е не само мото, но и база за реална трансформация", обясни генералният секретар на IOE Суарес Сантос.
"Бизнесът и правителствата имат своите силни страни, които могат да бъдат мобилизирани в по-добра синергия", добавя президентът на Световната конфедерация по заетостта Бетина Шалер. "Правителствата могат да улеснят и създадат благоприятна среда за растежа и устойчивостта на частния сектор, която в крайна сметка ще стимулира устойчивото възстановяване на работни места от кризата Covid-19."
Докладът IOE/WEC е на разположение на Интернет адреси www.ioe-emp.org и на www.wecglobal.org.