Пандемията от Covid-19 доведе до отлагане на 109-та сесия на Международната конференция на труда и до решението да не се провеждат 338-та и 339-та сесия на Управляващия орган. Групата за скрининг, която при нормални обстоятелства трябваше да определи дневния ред, както и да подпомогне работа, изигра основна роля в осигуряването на отговор на МОТ на тази неочаквана пандемия. МОР се ангажира активно в дискусиите провеждани в скрининговата група в подкрепа на заместник-председателя на МОР в МОТ, г-н Mthunzi Mdwaba. Скрининговата група изпрати редица важни препоръки към Управляващия орган, като например отмяна на ILC 2020, дневния ред и формата на 340-та сесия на Управителния съвет през октомври-ноември 2020 г. По отношение на дневния ред на сесията на Управляващия орган през ноември, заслужава да се спомене, че скрининговата група се съгласи – по-важните документи да бъдат включени в дневния ред за ноември само за информация, а по-задълбочено те да бъдат обсъдени през март 2021 г. (а именно включването на Occupational Safety and Health (OSH) в рамката на основните принципи на МОТ и дискусията относно глобалните вериги на доставки и производителността). Работодателите последователно изясняват позицията си относно важността на тези елементи и готовността им да започнат задълбочени и ползотворни дискусии през март 2021 г., но предвид виртуалния формат на сесията през ноември, работодателите са на мнение, че тези въпроси трябва да бъдат обсъдени на по-късен етап.
Работодателите постигнаха успех и по отношение на включването на Covid-19 в дискусиите на три комитета на Международната конференция на труда - за неравенството, социална защита и умения. Резултатът от проведените дискусии е важен за представяне на ролята, която МОТ трябва да изиграе като отговор на кризата.
Глобална среща на върха на МОТ
Международната организация на работодателите (МОР) беше ангажирана с договореностите на Виртуалната среща на върха на Международната организация на труда (МОТ). От 1 до 9 юли 2020 г. МОТ организира глобална среща на върха, за да обсъди въздействието на Covid-19 върху света на труда. Глобалната среща на високо равнище предостави мултифункционална платформа за социалните партньори, за осъществяване на връзка между участниците в трипартидният диалог в рамките на МОТ.
Срещата на върха беше най-голямият онлайн форум на работници, работодатели и правителства с принос от ръководители на ООН, СЗО, ОИСР и др. Първата част на срещата на върха се състоеше от поредица виртуални регионални събития, обхващащи Африка, Америка, Арабските държави, Азия и Европа. Представители на правителства, работодатели, работници и регионални организации обсъдиха въздействието на пандемията върху техните икономики, пазари на труда и обществото. Заключенията от тези събития допринесоха за дискусиите, проведени през втората седмица на Глобалната среща на върха, по време на която се включиха държавни и правителствени ръководители, както и видни глобални лидери на работодатели и синдикати.
Участието на работодателите в това събитие може да се счита за успех, тъй като предлага трибуна за работодатели и представители на бизнеса да възобновят работата си с МОТ и да формулират своите бизнес нужди и перспективите на частния сектор за бързо, устойчиво и приобщаващо възстановяване от частния сектор. Основните послания на работодателите са фокусирани върху спешната необходимост от поддържане на непрекъснатост на бизнеса и осигуряване на благоприятна среда за развитие и устойчивост. Представителите на работодателите също така отбелязаха централната роля, която МОТ трябва да заеме, за да подпомогне участниците да се ориентират през кризата и да се възстановят от нея по устойчив начин чрез укрепване на работодателските и бизнес организациите на място.
Благодарение на подкрепата, предоставена от МОР, изказванията и предложенията на многобройните представители на работодателите бяха силни, последователни и добре координирани, което спомогна за увеличаване на въздействието. МОР също така повиши видимостта и обхвата на съобщенията, доставени от членовете на групата на работодателите.