Назад

Министерство на финансите: Растежът на икономиката се ускори до 2.3% през второто тримесечие


Месечният обзор за развитието на българската икономика е публикуван. Представена е динамиката на основните макроикономически показатели, с данни до 20 септември 2024 г.

  • През второто тримесечие на 2024 г. растежът на БВП се ускори до 2.3% на годишна база.
  • Растежът на БДС се забави до 1.9%, като по-слабото представяне се дължеше на всички сектори с изключение на строителството. Растежът на добавената стойност в строителството бе 3.8 на сто, а в преработващата промишленост – 1.9 процента. Брутната добавена стойност в услугите се увеличи с 2.1 на сто, като водещи сектори бяха търговията, транспорта, хотелиерството и ресторантьорството и държавното управление.
  • Представянето на краткосрочните индикатори през юли се подобри. Промишленото производство нарасна с 0.9%, като с основен принос за растежа бяха производството на метални, химични и хранителни продукти. Оборотът в промишлеността се увеличи с 9.2% с положителен принос както от оборота на външния пазар, така и този на вътрешния. Растежът бе основно по линия на производството на електрическа енергия, основни метали и храни. Строителната продукция се повиши с 11.5%, а растежът на оборота в търговията на дребно се ускори до 6.8%
  • През второто тримесечие на 2024 г. годишният ръст на броя на заетите се ускори до 1.7% и достигна 3582.9 хил. д. Основни двигатели на увеличението на заетостта бяха строителството и услугите, където броят на работните места нарасна с 6.4 и 3.1%.
  • През второто тримесечие на 2024 г. реалният растеж на производителността на труда общо в икономиката бе 0.6% на годишна база, като най-голям принос имаше преработващата промишленост (5.8%)
  • Растежът на потреблението на домакинствата остана стабилен и бе 3.4 на сто. Той бе подкрепен от продължаващ растеж на реалния разполагаем доход, кредитите за домакинства и подобрение в очакванията на потребителите
  • Износът на стоки и услуги намаля с 0.4 на сто. В същото време, по линия на нарастването на вътрешното търсене, вносът се повиши с 4.9 процента и в резултат нетният износ имаше отрицателен принос за растежа на БВП на страната. 

Целият анализ може да видите тук