Назад

Министерство на Финансите публикува "Пролетната икономическа прогноза 2024"


Данните показват умерено подобрение във външната среда през прогнозния период, при запазване на съществени геополитически рискове.

Реалният растеж на БВП през 2023 г. достигна 1.8% и това съвпадна с очакванията от пролетната и есенната прогноза за 2023 г.

През 2024 г. се очаква ускорение на растежа на брутния вътрешен продукт на България до 3.2%, подкрепен от вътрешното търсене, след което прогнозата е за леко забавяне на икономическата активност в периода 2025–2027 г. През прогнозния период темповете на нарастване на заетостта и заплащането на труда ще се забавят.

Очаква се активизиране на частните инвестиции в синхрон с по-силното външно търсене.

Средногодишната инфлация за 2024 г. се прогнозира на 2.4%, като инфлационните процеси в страната ще продължат да затихват по линия най-вече на очакваната динамика при международните цени.

През 2023 г. българската икономика регистрира годишен ръст на заетостта от 1%, който бе повлиян най-вече от увеличаването на броя на заетите в услугите и строителството. През 2024 г. прогнозата е икономическият ръст да се ускори и през следващите години да варира малко под 3%.

Коефициентът на безработица се очаква да намалее от 4.3% през 2023 г. до 4.0% през 2027 г. Все по-ограничени са възможностите за преход от безработица към заетост и нашето основно допускане е, че през следващите години увеличаването на заетостта ще се случва преимуществено чрез привличане на част от неактивните лица обратно в работната сила или чрез привличането на работна сила от други държави.

Рисковете пред прогнозата дължащи се на геополитически фактори остават съществени. Продължаващите военни конфликти са обвързани с отрицателни ефекти за глобалната икономиката, с потенциално по-силно въздействие върху ЕС и България, поради географската близост. Все още съществува риск от ограничаване на предлагането на дадени суровини, което може да доведе до покачване на международните цени и/или до ново нарушаване на глобалните вериги за доставки. Това би довело до запазване на по-високите темпове на инфлация, до задържане на рестриктивна парична политика по-дълго от очакваното, което ще се отрази негативно както на външната търговия, така и на вътрешното търсене.  Влошаването на условията на финансиране може да окаже по-силен негативен ефект върху инвестициите и потреблението от очаквания.

ЦЯЛАТА ПРОЛЕТНА МАКРОИКОНОМИЧЕСКА ПРОГНОЗА НА ИНСТИТУТА ЗА АНАЛИЗИ И ПРОГНОЗИ, ТУК