Брой 86 (2092), 07-05-2020
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ

В пролетната си прогноза ЕК очаква силен спад на икономиката на България през тази година, последван от частично възстановяване през 2021 г.


В публикуваната пролетна икономическата прогноза за 2020 г. Европейската Комисия (EK) отбелязва, че икономиката на еврозоната ще се свие с рекордните 7¾ % през 2020 г. и ще отбележи растеж от 6¼ % през 2021 година. Предвижда се икономиката на ЕС да се свие със 7½ % през 2020 г. и да отбележи растеж от около 6 % през 2021 година.

ЕК очаква реалният БВП на България да се свие до 7,2 % през 2020 г., до голяма степен повлиян от неблагоприятното въздействие на предприетите мерки за ограничаване на разпространението на пандемията. С постепенното вдигане на ограничителните мерки се очаква възстановяване на икономическата активност през втората половина на годината. Предвижда се вътрешното търсене да се засили още през третото тримесечие и да продължи да расте в четвъртото. ЕК очаква растежът да се възстанови през 2021 г. до 6 %, което частично ще компенсира спада през 2020 година. Възстановяването ще бъде задвижено от частното потребление, с подобряването на пазара на труда. Растежът ще бъде също благоприятно повлиян от очакваното възстановяване на износа, но се очаква по-бавен път на възстановяване на инвестиционната дейност.

ЕК прогнозира равнището на безработица да се увеличи значително поради въведените ограничителни мерки за разпространението на COVID-19, което отчасти ще се дължи и на връщането на работници от чужбина. Очаква се нивото на безработица да се увеличи до 7 % през 2020 г., след като достигна исторически нива от 4,2 % през 2019 година. През 2021 г. се прогнозира частично възстановяване на заетостта, като безработицата ще намалее до 5,8 %. Номиналното нарастване на заплатите се очаква да бъде умерено до 3,4 % през 2020 г. и 2,3 % през 2021 година.

Също така шокът върху международните цени на петрола ще ограничава инфлацията. От Комисията очакват инфлацията да спадне до 1,1 % през 2020 г. и да остане на това ниво през 2021 година.

ЕК отбелязва, че фискалната политика е в подкрепа на системата на здравеопазването и на икономиката на България, като в условията на пандемията тя стартира от силна позиция. През 2019 г. бюджетният излишък достигна 2,1 % от БВП. Като част от пакета на мерки за ограничаване на пандемията и нейното въздействие, правителството обяви големи разходи за медицинско оборудване, надбавки и увеличения на заплати за работещите в системите на здравеопазване и сигурността, както и субсидии, отлагане на данъци, държавни гаранции и преразпределяне на инвестиционни фондове в подкрепа на икономиката. Бюджетният дефицит се очаква да бъде 2,8 % от БВП през 2020 г., след четири години излишък. При допускане за непроменени политики през 2021 г., от ЕК прогнозират бюджетният дефицит да се намали до 1,8 % от БВП. Очаква се държавният дълг да се увеличи и достигне 25,5 % от БВП през 2020 г. и 25,4 % през 2021 г., като резултат от първичния дефицит, свиването през БВП и някои мерки за подкрепа на ликвидността в икономиката, които не се отразяват на бюджетния дефицит, а на дълга.

ЕК обобщава, че силните позиции на българската икономика по отношение на положителните външни баланси и фискална позиция, преди избухването на COVID-19, би трябвало да помогнат за възстановяването от големия икономически шок, причинен от пандемията.

 

 

НОВИНИ ОТ БТПП
БТПП предлага електронни услуги за намиране на бизнес партньори от цял свят
База данни с оферти за бизнес сътрудничество на сайта на Палатата Още
Нововъдение в онлайн приложението за създаване на логистични етикети GS1 Print
GS1 Print е решение за лесно и коректно генериране на етикети Още
Икономическата наука в подкрепа на управлението на стопанските процеси
БЪЛГАРСКИЯТ ПРЕДПРИЕМАЧЕСКИ ДУХ
ЛИЧНОСТИ ОТ ИСТОРИЯТА: Търговецът на тютюн Георги Чалбуров - от бежанеца до индустриалеца
Усилен труд, много успехи на тютюневите пазари в Европа и света Още
БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС
COVID-19: подкрепа от ЕС за туризма
27 милиона души работят пряко или непряко в туристическия сектор в ЕС Още
АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ
В пролетната си прогноза ЕК очаква силен спад на икономиката на България през тази година, последван от частично възстановяване през 2021 г.
Предвижда се 7,2% спад на реалния БВП, 18% намаление на инвестициите и 7% безработица Още
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ФИНАНСИ
Разяснения на НАП относно възстановяване и прихващане на надвнесен корпоративен данък
Надвнесеният данък ще може да погаси данъчни задължения след изтичане на крайния срок за деклариране, който тази година е 30.06.2020 г. Още
ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ
Обновена продукционната среда на Централизираната автоматизирана информационна система „Електронни обществени поръчки“
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
8 май – Международен ден на Червения кръст и Червения полумесец
Тази година той е посветен на благодарност към доброволците, които работят всеотдайно и на първа линия в борбата с COVID-19 Още