„Основните проблеми на държавните финанси на този етап са в планирането на приходите в бюджета за 2014 г., които няма да се изпълнят в рамките на приетия закон, и в увеличените разходи за първите седем месеца на годината“. Това заяви министърът на финансите Румен Порожанов на пресконференция след заседанието на Министерския съвет, на което правителството се запозна с доклада за касовото изпълнение на държавния бюджет и на основните показатели на консолидираната фискална програма (КФП) от началото на годината до 31 юли.
Диспропорцията, която се отчита между планирането и изпълнението на приходите, директно влияе върху КФП, каза Порожанов. Дефицитът по КФП към края на юли е в размер на 1 147,2 млн. лв., формиран от дефицит по националния бюджет в размер на 647 млн. лв. и дефицит по европейските средства в размер на 499,7 млн. лева. За сравнение със същия период на 2013 г. дефицитът е бил 167 млн. лева.
„Основните проблеми са от планирането на приходите – заложени са 2 млрд. повече приходи по КФП, в това число 1,7 млрд. лв. данъчни приходи, от отчетените през 2013 година или с 11% повече от 2013 г. при макрорамка на икономически ръст от 1,8%“, обясни министър Порожанов. Залагането на надценена приходна част предполага повече разходи – за първите 7 месеца на годината разходите са по-високи със 7,2% или 1,2 млрд. лв. спрямо същия период на миналата година. Министър Порожанов коментира, че е трябвало да се направи разумно изразходване на средствата, така че неизпълнението на приходите да бъде компенсирано с намаляване на разходи. Като пример за допълнително направени разходи той посочи, че от началото на година с постановления на МС са гласувани допълнителни разходи на министерства и ведомства в размер на 867 млн. лв., от които към момента са усвоени 395 млн. лева. В тези допълнителни разходи са и около 150 млн. лв. на министерства и ведомства, направени за проекти и програми по Публичната инвестиционна програма „Растеж и развитие на регионите“. Към тях трябва да се добавят и общинските проекти по Програмата, които са за около 350 млн. лева. „Тези направени допълнителни разходи кореспондират и с дефицита, който днес отчитаме, тези по-големи разходи не са компенсирани с надценените планирани в държавния бюджет, но неизпълнени приходи.
„Трябва да запазим дефицита в рамките на 3% и на касова, и на начислена основа“, беше категоричен министърът и заяви, че в МФ се работи активно за подобряване на работата на приходните администрации и повишаване събираемостта на приходите.