Постигнатото от българската металургия и предизвикателствата, пред които е изправен бранша обсъдиха в Народното събрание депутатите от Комисията по икономическа политика и представители на металургичната индустрия.
Българската металургия има бъдеще, тя е модерна и е пример за кръгова икономика, чрез която се намалява енергийното потребление, подобрява се околната среда и се постига по-ефективно конкурентно производство, подчертаха по време на дискусията "Базовите индустрии и икономическото бъдеще на България. Металургията - с иновативна визия и двигател на устойчиви растеж" представители на бранша.
През изминалата година българската металургия е произвела продукция за 9,6 млрд. лева и износ за 8 млрд. лева, посочи Антон Петров, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на металургичната индустрия, който е инициатор на форума. Пряко заетите в бранша са 13 400 души, а непряко - 60 000 души, подчерта той.
От асоциацията направиха извода, че България има висока специализация в производството и преработката на цветни метали и сплави, чийто дял от общата металургия е 77 на сто. Добавената стойност на един зает в металургията създава три пъти по-висока стойност от средната за преработващата промишленост, посочи Антон Петров.
България е на първо място в индустрията на Европейския съюз по производство на калцинирана сода и на трето по добив на медни руди, показва анализът за 2017 г. на Българската асоциация на металургичната индустрия. Страната ни е на четвърто място в ЕС по добив на златосъдържащи руди и на пето по добив на лигнитни въглища. Делът на промишленото производство в БВП за 2017 г. е 24, 1 на сто, докато Европа в момента се стреми да постигне 20 на сто, подчерта Антон Петров. Според него металургията е тази свързваща брънка, която ни прави част от Европа и темата може да бъде една от малкото, обединяваща нацията.
От бранша отбелязаха, че основните проблеми на българската металургия са свързани с бизнес средата и качеството на техническото образование. Според тях е наложително да се постави началото на интензивен обществен и експертен дебат за приемане на нов Кодекс на труда.
Председателят на парламентарната Комисия по икономическа политика и туризъм Петър Кънев посочи, че в рамките на своите правомощия комисията се стреми да промени условията и да работи за подобряване на бизнес климата и средата. Депутатите препоръчаха на представителите на металургичния бранш да предоставят своите мнения, становища и предложения за промяна на нормативната база, включително и за изменения в Кодекса на труда и се ангажираха те да бъдат обсъдени.