В Българската търговско-промишлена палата се проведе международна конференция на тема: „Юридически аспекти на дигитализацията на дейността на институционните арбитражи и на арбитражното производство“, с домакин и основен организатор Арбитражният съд при БТПП. Конференцията е част от цикъла-събития, включени в Програмата на АС за популяризиране на арбитражното производство и Арбитражния съд при БТПП.
Събитието бе открито от Цветан Симеонов, председател на БТПП, който поздрави гостите и отбеляза амбицията на ръководството на Палатата да направи всичко възможно, включително и чрез ангажиране на отговорните институции, за да бъде Арбитражният съд при БТПП в крак със световните тенденции в правораздаването. Арбитражът е най-голямото постижение на бизнеса - позволява да се гледат спорове между търговците бързо, евтино и чрез модерни способи, така че ще се потърси начин да се въведе ред в арбитражните съдилища в България, и само най-добрите да останат да работят в полза на клиентите, допълни Симеонов.
Приветствие бе отправено от Мария Павлова, министър на правосъдието на Република България. „Разпространението на интелигентни технологии, които са насочени към повишаване на ефективността и качеството на арбитражите, несъмнено ще създаде нова реалност и се очаква да доведе до икономия на време и разходи. Но наред с позитивите, революционното технологично развитие с все по-бързо темпо изключва „човешкия фактор“ и тук стои въпросът съблюдаваме ли достатъчно основните човешки права“, каза правосъдният министър.
Проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, също поздрави участниците във форума, като отбеляза, че юридическите факултети се опитват да правят това, което правят и държавните, и публичните институции в областта на дигитализацията.
Според проф. Вълчев основите предизвикателства пред юристите са бързото развитие на блокчейн технологиите, които са предизвикали множество правни спорове на наднационално равнище, както и въпросът относно същността на изкуствения интелект, който не е просто един мощен компютър, а представлява машинно базирана невронна мрежа и проблемите, пред които тепърва ще се изправим във връзка с неговото използване, са необозрими - а от юристите по презумпция се очакват резултати и отговори.
Поздравления бяха отправени от Евгений Стайков, зам.-председател и ръководител на Търговската колегия на Върховния касационен съд, проф. Таня Йосифова, председател на Арбитражния съд при БСК, и Ивайло Дерменджиев, председател на Висшия адвокатски съвет и зам.-председател на Арбитражния съд при БТПП.
На събитието присъстваха участници и лектори от България и чужбина, на които бе предоставена възможност и за виртуално включване. Бяха представени 8 доклада с автори от България, Украйна, Австрия и Северна Македония. От българска страна се включиха докладчици от Върховния касационен съд и от Софийска адвокатска колегия.
Лекторите – действащи юристи, арбитри, адвокати, представители на академичната общност, консултанти и практици, разгледаха различни аспекти на понятията, границите и проявления на дигитализацията на дейността на институционните арбитражи и на арбитражното производство.
В първия панел на конференцията бяха разгледани следните теми:
- Проф. д-р Георги Димитров, адвокат, съдружник в Адвокатско дружество „Димитров, Петров и Ко.“, преподавател, с тема „Правен режим на електронните доказателства в арбитражното производство, електронна идентификация на страните, електронно подписване и връчване, електронно арбитражно решение“
- Красимир Машев, съдия ВКС, с тема „Извършване на процесуални действия, посредством електронни средства. Електронно дело“
- Лъчезар Лазаров, адвокат, арбитър от общата листа на АС при БТПП с тема „Добри арбитражни практики във връзка с представянето на писмени доказателства в електронен формат“.
Във втория панел се включиха и чуждестранни лектори от партньорски на АС при БТПП организации и бяха дискутирани следните теми:
- Елизабет Ванас-Мецлер, Зам. главен секретар на Виенски център по международен арбитраж, с тема „Извършване на процесуални действия, посредством електронни средства. Електронно дело“
- Татяна Слипачук, Член на Президиума на Международния арбитражен съд при ТПП, Украйна с тема, „Генеративен изкуствен интелект и експертни доказателства: очаквания, първоначални констатации и какво следва?“
- Ана Смилевска, Главен Секретар на Постоянен арбитражен съд при ТК на Република Северна Македония, с тема „Навигиране в онлайн арбитраж- ползи и най - добри практики в постоянния арбитражен съд към Търговската камара на Република Северна Македония“
- Жулиета Мандажиева, адвокат, с тема „Използване на изкуствен интелект при изготвяне на заключения на вещи лица и постановяване на арбитражно решение“
- Милен Маринов, адвокат, с тема „Актове издавани от арбитражния съд в електронна форма - правни и практически въпроси“.
Докладчиците споделиха своите виждания и опита си в тази област, както и новостите в европейското законодателство. Бяха обсъдени теоретични и практически казуси, действащите законови изисквания към приложението на изкуствения интелект в арбитражното производство, както и тенденциите.
Темите провокираха активна дискусия, бяха зададени множество въпроси, свързани с предизвикателствата, които поставя дигитализацията - не само пред търговския арбитраж, но и пред цялата съдебна система. Бяха дадени много отговори и множество въпроси останаха отворени за бъдещи дискусии.
Конференцията бе закрита от председателя на АС при БТПП доц. Анета Антонова, която сподели, че практиката и науката вървят ръка за ръка, доказателство за което е проведеният форум. Тя благодари на участниците, гостите и лекторите.