Със законопроекта се цели да се осигури прилагането на Регламент (ЕС) 2019/1150 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 година за насърчаване на справедливост и прозрачност на бизнес ползвателите на посреднически онлайн услуги.
Регламентът е насочен към това да предотврати потенциално вредни практики и недобросъвестно търговско поведение в B2B (бизнес – бизнес) отношенията между онлайн платформите и бизнес ползвателите на посредническите услуги, които платформите предоставят. Цели се гарантирането на предвидима, устойчива и надеждна онлайн бизнес среда в рамките на Единния пазар на ЕС осигуряваща прозрачност и доверие при отношенията между предприятията в икономиката на онлайн платформите.
Част от предлаганите изменения и допълнения на Закона за електронната търговия са свързани с въвеждането на правила за гражданскоправна защита, като доставчиците на посреднически онлайн услуги и доставчиците на онлайн търсачки ще носят отговорност за нарушения на изискванията на Регламента по реда на Гражданския процесуален кодекс (ГПК).
Предвижда се възможност за предявяване на искове по инициатива на публични органи или организации и сдружения, които имат законен интерес да представляват бизнес ползватели и ползватели на корпоративни уебсайтове, което ще се извършва по реда на глава тридесет и трета „Производство по колективни искове” от ГПК. Конкретизират се правомощията на съда във връзка с определянето на обезщетение за претърпени имуществени и неимуществени вреди и пропуснати ползи, като освен това са предвидени и разпоредби, свързани с извънсъдебното уреждане на спорове.
Със законопроекта се предлага глобите по чл. 24, ал. 1 от действащия закон да са приложими и при нарушения по чл. 4а относно задълженията на доставчиците на услуги на информационното общество да съхраняват информация или да получават достъп до информация, съхранена в крайното устройство на получателя на услугата. По този начин се цели осигуряване на изпълнението на чл. 13 от Регламент (ЕС) 2016/679 относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Директива 95/46/ЕО (Общ регламент относно защитата на данните), като то ще гарантира и спазването на изискванията, заложени в чл. 9 от Регламент (ЕС) 2019/1150, при третирането на данните.
Сигнатура:002-01-33
Дата:07/08/2020
Законопроектът можете да намери от сайта на Народното събрание: https://www.parliament.bg/bg/bills/ID/163312/
Ако имате предложения и препоръки, моля изпращайте ги в БТПП, на мейл адрес lawyer@bcci.bg