Назад

Макроикономически бюлетин на Банка ДСК: Българската икономика демонстрира устойчив растеж, въпреки несигурността


Българската икономика демонстрира устойчив растеж, въпреки несигурността. Не се очаква новите мита да окажат съществен негативен ефект като цяло, а ако има такъв – ще се усети от бизнеса с лека забава. Това посочва последният Макроикономически бюлетин – Пролет 2025 на Банка ДСК.

„Ефектите ще бъдат непреки, защото България няма голям стокообмен със САЩ – едва 2-3% от всичкия износ. Негативните ефекти са свързани с нашите търговски партньори в лицето на Германия и Италия, които попадат в списъка на „пострадалите“ от митата. Автомобилната индустрия и машиностроенето са секторите, които се очаква да бъдат засегнати, тъй като митата на САЩ са насочени основно върху индустрията. И все пак позитивното от тази турбулентна ситуация е възможността, която се отваря пред търговията на ЕС и България да разширят своя географски поглед.“ – това се посочва в уводната част на доклада.

Въпреки ръста на доходите и разширяването на вътрешното търсене, инвестиционната активност в страната остава ограничена. През 2023 г. общите инвестиции са спаднали с близо 13%, а макар да се очаква възстановяване през 2025 г. (ръст от 3%), политическата несигурност и международната нестабилност оказват възпиращ ефект. Увеличението на запасите и разходите за отбрана са единствените сегменти с по-съществен принос, отбелязва банка ДСК.

Фискалната политика също се намира под натиск, посочва докладът. Очакваният бюджетен дефицит за 2025 г. е -3% от БВП, а държавният дълг достига 24.2%, с прогноза за увеличение до 25% през 2027 г. Анализаторите изразяват опасения относно изпълнението на приходната част на бюджета и предупреждават, че при текущата динамика част от капиталовите разходи може отново да бъдат съкратени. Отбелязва се, че правителството разчита на ключови законодателни промени, за да спаси финансирането по Плана за възстановяване и устойчивост.

Докладът разглежда процеса по присъединяване на България към еврозоната. Банката очаква положителна оценка за страната през лятото на 2025 г. Частният сектор вече е подготвен за прехода, а държавният показва напредък в ключови области, като се посочва, че основният макроикономически критерий – бюджетният дефицит – е на границата на допустимото, но все още под контрол.

Банковият сектор в България се характеризира със стабилност, висока ликвидност и активно кредитиране. През 2024 г. кредитите за домакинства са нараснали с над 21%, а тези за нефинансови предприятия – с над 10%. Лихвите по жилищните кредити остават ниски, докато при потребителските се наблюдава леко повишение. След приемането на еврото се очаква допълнителна ликвидност за банките, тъй като минималните задължителни резерви ще бъдат намалени значително – от 12% на 1%.

Линк към документа