Брой 189 (1700), 04-10-2018
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

НОВИНИ ОТ ЕВРОПАЛАТИ

Кристоф Лайтл, президент на Европалати, с визия относно „План Б“ за Брекзит


Председателят на Европалати Кристоф Лайтл е изпратил писмо до британското правителство с позиция относно „План Б“  за търговско ориентирани преговори за Брекзит. То съдържа визия за бъдещите отношения ЕС - Обединеното кралство. В писмото се казва:

Моят „План Б“ всъщност е много прост. Обединеното кралство трябва отново да се присъедини към единния пазар и да влезе в митнически съюз с ЕС. Успоредно с това ЕС трябва да позволи многогодишен преходен период по отношение на свободното движение на хора.

Да, това ще задължи Обединеното кралство да спазва редица европейски законодателни актове и да признае върховенството на Европейския съд. Да, това също така означава, че Обединеното кралство ще остане пряко свързано с външната търговска политика на ЕС, но не считам това за неблагоприятно предвид допълнителната подкрепа, която то ще предложи във връзка с трети държави.

В сегашния политически и силно политизиран контекст това предложение може да изглежда като значителен компромис и за двете страни, но погледнато обективно, икономическите предимства са безспорни:

  • Избягват се всички възможности за налагане на тарифни ограничения за стоки между ЕС и Обединеното кралство. Това би позволило да продължи прилагането на общи външни мита, като по този начин ще се избегне сложността на прилагането на изискванията на правилата за произхода между ЕС и Обединеното кралство.
  • Много нови нетарифни бариери също биха били избегнати, не само в областта на стоките, но също и по отношение на капитала и услугите, които са ключови сектори за Обединеното кралство и са все по-обвързани с предоставянето на стоки в много икономически дейности.
  • Биха се разрешили различни други потенциални проблеми, свързани с оттеглянето на Обединеното кралство от ЕС, най-осезаемо по отношение на границата с Ирландия и статута на Гибралтар. “

Пълният текст на писмото на Кристоф Лайтл до британското правителство ТУК

В проучване на БТПП  27% от анкетираните очакват Brexit да се отрази негативно на бизнеса им. Великобритания си остава сериозен финансов център, в който са концентрирани средства за инвестиции и се насочват към подходящи дестинации. Подценяването на ефектите от Брекзит и недооценяване на възможностите, които се създават от ситуацията, не са в полза на българския бизнес, смята БТПП.

От друга страна и британският бизнес е на мнение, че в процеса по Brexit институциите трябва да се фокусират върху безпрепятствената търговия. Това се потвърждава и от едно проучване на GS1 Великобритания - партньор на БТПП и на GS1 България, която излезе с апел: „Повече от 40 години се борим за улесняване на международната търговия – сега е време да защитим свободата на трансграничната търговия!“

БТПП счита, че има възможност за постигане на по-мек вариант на Брекзит. Общите настроения на българския бизнес са в подкрепа на визията и позицията на Кристоф Лайтл и са с очаквания за постигане на напредък в преговорите. Важно е фокусът от краткотрайната политическа полза да се премести към дългосрочната икономическа и търговска реалност.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
БТПП и местната власт в Кюстендил обединяват усилия за подобряване на бизнес средата
Дискусия за икономическото състояние и развитието на региона Още
Шведските компании, опериращи у нас, разширяват инвестициите си
Предстои създаването на Българо-шведска търговска камара Още
Среща по проект за женско предприемачество SEEWBAN в Кипър
Разработена е платформа за онлайн обучение на жени предприемачи и жени „бизнес ангели“ Още
НОВИНИ ОТ РЕГИОНАЛНИ ПАЛАТИ
Представяне в Пловдив на електронната платформа за медиация e-MEDIATION
НОВИНИ ОТ ЕВРОПАЛАТИ
Кристоф Лайтл, президент на Европалати, с визия относно „План Б“ за Брекзит
БТПП подкрепя предложението за търговско ориентирани преговори за Брекзит Още
БИЗНЕС СРЕДА
Нов пакет от мерки за намаляване на административната тежест предвижда отпадането на 373 услуги и режими
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за регионалното развитие
Целта е да се постигне оптимизиране на процесите на планиране на регионалното и пространственото развитие Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Реформа на системата на ДДС чрез нейното опростяване и пресичане на измамите
Страните от ЕС губят всяка година до 50 млрд. евро от трансгранични измами с ДДС Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ
Оферти за бизнес сътрудничество