Г-н Юсеф Алхади Зургани, временно управляващ посолството на Либия в България, се срещна с председателя на БТПП г-н Цветан Симеонов. В срещата участва и бизнесменът г-н Анастас Терзобалиев, представител на компания - член на БТПП, с търговско-икономически интереси в Либия.
Г-н Симеонов обсъди с гостите си двустранните икономически отношения, които имат традиционно добра основа, но за съжаление в последните години нивата на стокообмена са непостоянни.
В хода на разговорите бяха направени планове за насърчаване на по-нататъшното развитие на бизнес отношенията между двете държави, включващи подписването на вече парафирано споразумение за сътрудничество между търговските палати на България и Либия, обмен на бизнес посещения и организиране на събития с информационен характер за бизнеса от двете страни.
В тази връзка бе отбелязана и необходимостта от възстановяване и активизиране на дейността на Българо-либийския икономически съвет.
Г-н Зургани от своя страна информира за предстоящите в Либия избори за Национален съвет на 7 юли 2012 г., като изрази увереност, че те ще доведат до създаване на ново правителство и нов парламент, който трябва да изготви и нова конституция на страната.
Според г-н Симеонов, за да бъде България конкурентна спрямо другите европейски държави във взаимоотношенията си с Либия, трябва в най-скоро време да бъде открита отново българска дипломатическа мисия в северноафриканската страна. Има индикации, че това ще стане до края на 2012 г. Към момента гражданите на Либия, които желаят да получат българска виза, се обръщат с молба към посолствата ни в Турция или в Тунис. Необходима е спогодба за облекчен визов режим с Либия за притежателите на дипломатически и специални паспорти, както е например при други европейски страни -Италия, Малта, Германия.
Отбелязано бе също така, че в Либия предстоят усилени строителни дейности за скорошно възстановяване на страната от последиците от войната.
Г-н Зургани изрази надежда, че български фирми ще вземат участие в тези дейности, подчертавайки добрия имидж, който наште фирми традиционно имат в региона на Северна Африка.