„С всяка изминала година страните от Централна и Източна Европа – България, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словакия – подобряват относителното си икономическо благосъстояние спрямо държавите от Западна Европа. Като вземем предвид и европейската дългова криза, тенденцията най-вероятно ще се засили.” – това пише Ричард Ран* в статия, поместена на 4 септември т.г. във вестник "Washington Times".
В таблица авторът привежда статистически данни за БВП на глава от население, които са все още зад тези на западноевропейските нации, но средният икономически ръст за деветте държави е далеч по-висок от средния за Европейския съюз. От таблицата се вижда, че всички освен Унгария имат далеч по-ниско ниво на държавните дългове от средните за съюза 83,4% от БВП. Те също имат по-малки държавни сектори и далеч по-ниски пределни и по-плоски данъчни ставки.
Източник: Евростат, Световна банка, KPMG
Авторът е включил в таблицата и данните за Франция, за да служат като база за сравнение.
Гражданите на деветте страни „са директни потърпевши от социалистическия режим и са наясно, че той не работи нито на практика, нито дори на теория. Те разбират, че правителството е по-често пречка, отколкото решение.” Така Ричард Ран обяснява тайната на успеха на деветте.
БТПП приема със задоволство констатациите и прогнозите на автора, че деветте източно и средноевропейски нации се представят по-добре от останалия Европейски съюз. Палатата винаги е подкрепяла либерално настроените икономисти и в своите позиции и становища е поддържала тезата, че тежките регулации на трудовия и финансовия пазари, както и високите нива на държавните разходи са пречки за икономическия просперитет. БТПП с удовлетворение отбелязва, че възприетата политика от българското правителство за държавни разходи около 35% от БВП е поставила страната ни на първо място в класацията на автора.
----------
Преводът на статията на бълг. език, с любезното позволение на автора, е публикувана на сайта на Института за пазарна икономика и може да се прочете ТУК
* Ричард У. Ран е старши сътрудник в Института Катон и председател на Института за глобален икономически растеж. Той е председател на Консултативния съвет на Института за пазарна икономика