НОВИНИ ОТ БТПП
Кои са основните предимства на арбитража
Извънсъдебното решаване на спорове е алтернатива на държавното правосъдие, което е по-тромаво и по-скъпо. Фирмите, търсейки защита на нарушеното си право, могат да разчитат на бързо разрешаване на възникнали спорове чрез посредничеството на Арбитражния съд при БТПП.
Основните предимства на арбитража пред съдебното правораздаване са:
-
Избягвайки компетентността на редовните държавни съдилища, двете страни поверяват спора на недържавен правораздавателен орган, към който изпитват доверие.
-
Страните участват в конституирането на решаващия орган чрез избора на арбитрите.
-
Разрешаването на спора става по опростена процедура, предварително известна и на двете страни. Те могат да я изменят и да я приспособяват към особеностите на спора.
-
Страните възлагат спора на арбитрите със специални познания, каквито не винаги притежават обикновените съдии.
-
Бързината е едно от големите предимства на арбитража. Производството е едноинстанционно. Делата приключват нормално в рамките на 6-9 месеца.
-
Арбитражните решения са окончателни, подлежат на доброволно изпълнение и се отличават със стабилност, тъй като могат да бъдат атакувани само по исков ред.
-
Арбитражното производство е по-икономично. Събираната такса не е постоянен процент, а намалява с увеличение на иска. Разходите за защита, вещи лица, преводачи и др. се правят само в една инстанция.
-
Арбитражното дело е непублично и конфиденциално, поради което арбитражът е в състояние да избегне влошаване на отношенията между страните.
-
За арбитража не важат ограниченията на международната подведомственост на държавните съдилища.
-
Изправната страна по договора може да избегне необходимостта, неудобството, разходите и неравенството да води дело срещу неизправната страна в чужбина.
-
Тъй като и двете страни доброволно са се подчинили на арбитража, по-голяма е вероятността те да запазят добрите си делови връзки.
-
Изпълнението на арбитражното решение в чужбина е обезпечено чрез Ню-Йоркската конвенция в много по-висока степен, отколкото изпълнението в чужбина на решенията на държавните съдилища.
В резултат на многопосочната дейност на Арбитражния съд при БТПП, насочена към усъвършенстване и модернизиране на дейността му, броят на разглежданите дела непрестанно се увеличава. До първи август 2013 г. постъпилите искови молби са 397 по вътрешни дела и 30 по международни дела, спрямо 314 вътрешни дела и 22 международни дела за същия период на 2012 г.
През 2013 г. се навършиха 116 години от създаването на първия Арбитражен съд в системата на БТПП и 60 години от възстановяването му. Във връзка с юбилея Арбитражният съд при БТПП ще бъде домакин на заседанието на Европейската група по арбитраж, което ще се състои през октомври т.г. в София.
Информация за дейността на Арбитражния съд ТУК
НОВИНИ ОТ БТПП
Кои са основните предимства на арбитража
Извънсъдебното решаване на спорове е алтернатива на държавното правосъдие, което е по-тромаво и по-скъпо
Още
БТПП организира участие на фирми в Международния технически Пловдивски панаир
Покана за участие в „Мисия за растеж” в Перу
2 - 5 декември 2013 г., Лима и Чиклайо
Още
НОВИНИ ОТ БРАНШОВИ ОРГАНИЗАЦИИ
БАТА АГРО 2014 ще се проведе от 26 до 29 август на летище Стара Загора
За четири години БАТА АГРО успя да спечели доверието на лоялните търговци и посетителите
Още
НОВИНИ ОТ ЧЛЕНОВЕТЕ НА БТПП
„Винпром Ямбол” откри новата си винарна за микровинификация
До края на годината новата изба ще предложи бутикови серии вина
Още
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Проект на Наредба за излязлото от употреба електрическо и електронно оборудване
Целта е да се подобри събирането, повторната употреба и рециклиране на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, така че да се допринесе за намаляването на отпадъците
Още
ПРЕПОРЪЧАНО ЧЕТИВО
Оптимистични данни и мрачни нагласи за пазара на труда
Автор: Явор Алексиев, Институт за пазарна икономика
Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ/КОНКУРСИ
Оферти за бизнес партньорство
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Покана за Демо сесията на Курса на Дейл Карнеги: Умения за постигане на успех
10 септември 2013 от 16:30 до 18:30 ч.
Още