Изграждането на енергийни обекти през територия на страната се извършва при условията и по реда на Закона за устройство на територията (ЗУТ), Закона за енергетиката (ЗЕ) и подзаконовите актове по прилагането им, като уредбата се отнася единствено до сухоземната територия на страната и не може да бъде използван директно за морски територии. Специалната уредба на морските територии в Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България (ЗМПВВППРБ) и Закона за устройството на черноморското крайбрежие (ЗУЧК) не регулира изграждането на енергийни обекти.
В тази връзка възникна необходимост от допълнения в специализирания закон, касаещ морските пространства – ЗМПВВППРБ. С участието на експерти от Министерствата на регионалното развитие и благоустройството, на икономиката, енергетиката и туризма, на транспорта, информационните технологии и съобщенията, на външните работи, на околната среда и водите и на отбраната, както и от Агенцията по геодезия, картография и кадастър, консултанти и експерти на "Български енергиен холдинг" ЕАД, беше разработен настоящият законопроект.
Със законопроекта се дава специална правна уредба по определени въпроси, свързани с проектирането и изграждането на енергийни обекти върху или под морското дъно в границите на вътрешните морски води и териториалното море, а по останалата част от материята се реферира към действащата уредба на ЗУТ и ЗЕ. По този начин се използва вече съществуващата и добре работеща в практиката правна уредба при спазване на установените принципи за регламентиране на тези специфични обществени отношения. Избягва се създаването на изцяло нов режим и се постига нормативна икономия.
Предложения по текстовете на Законопроектa за допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България може да изпращате в законоустановения срок (14 дни) на Е-mail: g.peneva@mee.government.bg .