Министерството на финансите публикува на Интернет сайта си Работен проект на Закона за публичните финанси. Подробно са представени мотивите към законопроекта.
Със законопроекта за публичните финанси се цели системата за управление на публичните финанси да се постави на една широка основа, като средносрочната бюджетна рамка се превърне в реален инструмент за средносрочно прогнозиране и планиране, чрез подчиняване органите на централната и местната власти на строги фискални правила и институционализиране на програмния подход на бюджетиране за министерствата и държавните агенции с оглед измерване ефективността и ефикасността от предоставянето на публични услуги. Това е записано сред мотивите на законопроекта.
Предвидените разпоредби, уреждащи съставянето на средносрочната бюджетна прогноза, на държавния бюджет, на бюджетите на държавното обществено осигуряване, на Националната здравноосигурителна каса и на общинските бюджети имат за цел въвеждането на многогодишна бюджетна перспектива, основава на многогодишно фискално планиране.
Във връзка с целта за въвеждане на цялостни, съгласувани и надеждни практики за планиране, бюджетиране, изпълнение и отчитане на подсекторите на сектор „Държавно управление” с влизането в сила на Закона за публичните финанси се предвижда отмяна на Закона за устройството на държавния бюджет и на Закона за общинските бюджети, както и промени в десетки други закони. Обобщаването на националните фискални правила - за салдото на сектор „Държавно управление“, за бюджетното салдо по консолидираната фискална програма, изчислено на касова основа, за максималния размер на разходите по консолидираната фискална програма, за номиналния размер на консолидирания дълг на сектор „Държавно управление”, както и за общинския дълг и гаранции в самостоятелна глава ще наложи изменения в Закона за държавния дълг и в Закона за общинския дълг.
С проектозакона се цели и допълнително засилване на взаимодействието между законодателната, изпълнителната, съдебната власт и общинските съвети за провеждане на благоразумна фискална политика при спазване на референтните стойности за бюджетния дефицит и размера на консолидирания дълг, установени за Европейския съюз с критериите от Маастрихт.
С проектозакона се цели и повишаване на бюджетната прозрачност и публичност с оглед разширяване възможностите за участие на обществеността в обсъждането на провежданите политики и осъществяваните реформи, като са осигурени условия за увеличаване на достъпа до бюджетна информация, както и подобряване на нейното качество и обхват.