Брой 227 (484), 21-11-2013
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

НОВА НОРМАТИВНА УРЕДБА

Законът за кредитните институции се хармонизира с новото Базелско споразумение за капитала

Министерският съвет одобри законопроект за изменение и допълнение на Закона за кредитните институции. С него българското законодателство се синхронизира с изискванията на Директива 2013/36/ЕС за осъществяването на дейност от кредитните институции и относно пруденциалния надзор върху кредитните институции и инвестиционните посредници.

С директивата, която е приета в пакет с Регламент 575/2013/ЕС, на ниво ЕС се въвеждат разпоредбите на новото Базелско споразумение за капитала, т. нар. „Базел 3”. Негова основна цел е подобряване на качеството и консервативността на надзорните стандарти на глобално, вкл. на европейско ниво. Поради възприетия от ЕС подход на максимална хармонизация, въвеждането на изискванията на директивата в българското законодателство ще доведе до либерализиране на някои пруденциални разпоредби спрямо установеното досега по-консервативно местно надзорно третиране на банките от страна на Българската народна банка.

Основните нови моменти в споразумението „Базел 3”, които имат значение за надзорната рамка за банките в България, са свързани с въвеждането на няколко режима на капиталови буфери, които донякъде компенсират отпадането на възможността за нормативно установяване на минимална капиталова адекватност от 12% за банките в България. Директивата за капиталовите изисквания предвижда въвеждане на стандартизиран режим на надзор върху ликвидността и нивата на ливъридж. Тъй като този вид надзор почива на правила, които все още не са окончателно приети от Базелския комитет, към момента не включва задължителни съотношения, т. е. няма минимално определени нива на ликвидност и на ливъридж. Въвежда се изцяло нов режим за третиране на експозициите към централни контрагенти и за определяне на корекции на кредитните оценки при експозиции в сделки с деривати.

В допълнение към това, в Закона за кредитните институции се налага да се извършат следните по-важни изменения, свързани с транспонирането на директивата и влизането в сила на Регламента:

1. Изрично да се уреди, че БНБ е компетентният надзорен орган за банките в България по силата на регламента за капиталовите изисквания, както и за макро-пруденциален надзор с цел поддържане на стабилността на банковата система.

2. Въвеждане на някои нови изисквания към членовете на органите за управление на банките, свързани с упражняваните от тях функции.

3. Въвеждане на изискване за подготовка от банките на планове за възстановяване, а от БНБ - на планове за преструктуриране.

Директивата и Регламентът за капиталовите изисквания следва да се приложат в изключително кратък срок – от 1 януари 2014 г.

НОВИНИ ОТ БТПП
Повече оптимизъм в очакванията на фирмите за 2014 година
Българският бизнес отново ще разчита на експорта, за да постигне растеж Още
БТПП и МВнР обединяват усилията си за по-голяма синергия в Черноморското сътрудничество
България поема от 1 януари 2014 г. председателството на ЧИС, а БТПП – председателството на Бизнес съвета на ЧИС Още
Среща на Клуба на смесените и чуждестранни палати в България
Конфиндустрия България – Асоциация на италианските предприемачи в България, бе домакин на срещата Още
Покана за лекция „Предложението на Япония за умно общество 2020”
Концепцията е комбинация от различни технологични мерки за постигането на нов вид обществена инфраструктура Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Национален щанд на Международната специализирана изложба за биологични продукти BioFach 2014
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ/КОНКУРСИ
СТИВ – Москва предлага възможности за популяризиране на български туристически фирми в Русия
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ОСИГУРОВКИ
НАП: От началото на 2014 г. декларации 1 и 6 се подават едновременно и само, ако задълженията в тях са равни
Промените в наредбата бяха публикувани в Държавен вестник бр. 99 от 15.11.2013 г. Още
НОВА НОРМАТИВНА УРЕДБА
Офшорки няма да могат да участват в приватизационни сделки и конкурси за обществени поръчки, решиха на първо четене депутатите
В законопроекта се предвижда още офшорките да нямат правото да регистрират радио и тв-оператори у нас Още
Законът за кредитните институции се хармонизира с новото Базелско споразумение за капитала
Основната цел е подобряване на качеството и консервативността на надзорните стандарти на глобално ниво Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Селскостопанската политика на ЕС за периода 2014—2020 г.
По-зелена селскостопанска политика без двойно финансиране Още
"Хоризонт 2020" с увеличен бюджет
Средствата ще засилят капацитета за научни изследвания и иновации на ЕС и ще допринесат за създаването на работни места и растеж Още