Брой 55 (2061), 19-03-2020
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ

Приети са промени в Правилника за прилагане на Закона за обществените поръчки


Правителството прие промени в Правилника за прилагане на Закона за обществените поръчки, като чрез тях подзаконовата нормативна уредба се привежда в съответствие с измененията и допълненията в ЗОП, които са в сила от 1 януари 2020 г. Основната част от промените са свързани с прилагането на централизираната национална платформа при възлагане на обществените поръчки.

Според ЗОП, при използване на платформата, основна част от документите, свързани с възлагане на обществени поръчки, се публикуват едновременно в Регистъра на обществените поръчки и на профила на купувача. В тази връзка в правилника са дефинирани сроковете, в които възложителите са задължени да ги публикуват.

Направени са промени в правилата за подаване на заявления и оферти, за работа на комисиите, за провеждане на процедурата конкурс за проект, както и при събирането на оферти с обява. Всички действия по оценяването и класирането на офертите и проектите, изготвянето на протоколи, доклади и решения и тяхното публикуване и изпращане на кандидатите и участниците ще се извършва чрез платформата. Това ще облекчи и значително ще ускори процеса по възлагане на обществени поръчки.

За улеснение на стопанските субекти са предвидени две изключения от правилото за криптиране на документи за участие в процедурите. Първото се отнася до заявленията за включване в квалификационна система и в динамична система за покупки, тъй като те са постоянно отворени за участие. Второто изключение е за прилагането на т.нар. „обратен ред" при открита процедура и публично състезание - при този ред техническото и ценовото предложение се криптират и отварят едновременно.

Прецизирани са функциите на Агенцията по обществени поръчки в съответствие с последните изменения в ЗОП. Измененията засягат съдържанието и поддържането на списъка на стопанските субекти с нарушения, детайлизиране на събирането и обобщаването на информация за осъществяване на мониторинг на обществените поръчки и контрола чрез случаен избор. За целите на изготвянето и изпращането на доклад до Европейската комисия от мониторинга на обществените поръчки в страната е предвидено възложителите и компетентните органи да изпращат на АОП, ежегодно: до 1 март, обобщена информация за предходната календарна година, със съдържание съгласно списък, приложение към Правилника. Така задължените лица ще имат предварителна яснота за изискваната информация и възможността да я събират, обобщават и анализират своевременно. Предвидените изменения в контрола чрез случаен избор не променят по същество неговия обхват или начин на извършване. Те са свързани с прилагането на платформата от възложителите и в тази връзка - с необходимостта от прецизиране на разпоредбите за достъпа до част от определените за проверка документи.

Приемането на тези промени ще осигури необходимите нормативни предпоставки за използване на централизираната платформа и по-нататъшното развитие на процеса по въвеждане на изцяло електронно възлагане на обществените поръчки.

 

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Анкета относно влиянието на COVID-19 върху бизнеса
С цел иницииране на мерки, свързани с ограничаване на негативните последици Още
Красен Станчев, член на УС на БТПП: Най-съществената дългосрочна политика е не просто "данъчна ваканция", а отмяна на корпоративното подоходно облагане.
БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС
Доставка на маски през границите – единният пазар на ЕС с мерки за опазване здравето на гражданите
Съобщение на ЕП, 18 март 2020 Още
Европейската комисия помага с насоки за правата на пътниците във връзка с COVID-19
ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ
Приети са промени в Правилника за прилагане на Закона за обществените поръчки
Свързани с прилагането на централизираната национална платформа при възлагане на обществените поръчки Още
СЕЛСКО СТОПАНСТВО
Земеделските стопани могат да подават документи за пререгистрация и по електронна поща
Кампанията е със срок до 9 юни 2020 г. Още
СТАНДАРТИЗАЦИЯ, СЕРТИФИКАЦИЯ
Предложение на ISO за създаване на нов технически комитет „Биоразнообразие”
Стандартизация на методите за изпитване и измерване на екологичното качество.... Още