В Държавен вестник бр. 40 от 13.05.2014 г. е обнародван Закон за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки.
Основни изменения:
Всички процедури вече ще бъдат публикувани на интернет страницата на възложителите, като освен това няма да се закупуват тръжни документации, а всеки ще може да ги свали от сайта на възложителя. Така той вече няма да знае колко фирми ще участват в процедурата. Новият закон разпорежда и всички протоколи от заседанията на комисията по оценка на офертите също да публикувани в интернет. Ще се публикуват и договорите, тъй като до този момент обществото не знае какви договори и на каква стойност се изпълняват.
Въвеждат се специални текстове за участие на хора с увреждания в обществени поръчки, като за определени дейности и поръчки тези хора ще имат предимство. В други текстове от закона се регламентират отношенията между изпълнител и подизпълнител. До този момент съществен проблем е било несигурността на един подизпълнител при изпълнение на поръчката, като отношенията между двете страни вече се регламентират по строго определени условия..
Цяла глава на закона касае електронната търговия или търговията с услуги с електронен каталог. Идеята е електронните каталози да спестят сериозни средства на държавата.
Въвеждат се минимален (30%) и максимален (80%) процентен праг при използване на подизпълнители. Това се прави с цел по-малките фирми да имат достъп до общественият ресурс, защото в последните години по статистика 80% от търговете за строителство, например, се печелят от 7-8 фирми в България. Въвежда се забрана след спечелването на дадена поръчка един изпълнител да наема подизпълнители - те трябва да бъдат обявени още преди спечелването на поръчката, тъй като практиката досега е била провеждане на минитъргове от големите фирми и превъзлагане на занижени цени, което прави много трудно оцеляването на подизпълнителите.
Законът премахва и пречка, засягаща изграждането на магистрали и археологическите разкопки. До този момент теренните археологически проучвания са бавели строителството с месеци и години. Законът досега е задължавал да се прави обществена поръчка за подобни проучвания, въпреки че те се правят от едва няколко екипа в Министерство на културата. Промените изключват тези археологически проучвания от ЗОП.
При обжалване пред Комисията за защита на конкуренцията и Върховния административен съд ще се дължи пропорционална такса в зависимост от стойността на поръчката. Тарифата ще бъде регламентирана от Министерския съвет.
Текстът на Закона ТУК