Комисията за защита на конкуренцията (Комисията, КЗК) прие секторен анализ на конкурентната среда на застрахователния пазар в Република България. Основна цел на анализа е да представи обща картина на застрахователния пазар, тенденциите в неговото развитие за периода 2010 – 2014 г., както и да открои евентуални конкурентноправни проблеми.
В анализа е направен преглед на относимата нормативна уредба, структурата на застрахователния сектор и основните участници, а допълнително са анализирани отделните застрахователни продукти, както и отношенията застрахователи – застрахователни посредници. В резултат на проучването са направени изводи за състоянието, текущите проблеми и краткосрочните тенденции на застрахователния пазар. Отправят се препоръки за подобряване на конкурентната среда и повишаване прозрачността при осъществяване на застрахователната дейност. В тази връзка, в секторния анализ се открояват следните проблеми за конкуренцията:
Наблюдава се трайна практика на използване от страна на банките и лизинговите компании на свързани с тях застрахователни брокери като по този начин ползвателите на застрахователни услуги се задължават да използват определени брокери и застрахователи.
Наблюдава се налагане на задължения за неконкуриране, които надхвърлят законоустановените граници, от застрахователите в търговските отношения с агентите. Тези ограничения по правило се ползват от Регламента за групово освобождаване, но в определени хипотези могат да доведат до антиконкурентен резултат.
Секторното проучване установи ограничаване възможността на застрахователните посредници да правят отбив на крайните си клиенти за сметка на собственото си възнаграждение. Формалната или фактическа забрана или споразумение със застрахователите, което ограничава ценовата политика на посредниците, може да доведе до поддържане на цените на препродажба и пряко засяга конкуренцията между тях.
За резултатите от анализа, КЗК своевременно е информирала Комисията за финансов надзор, Народното събрание и Министерския съвет при подготовката на стратегии, програми, планове за развитие на съответните сектори на икономиката.