Брой 64 (824), 02-04-2015
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЗАЩИТА НА КОНКУРЕНЦИЯТА

КЗК счита, че основната цел на цифровизацията не е постигната в очакваната степен


Комисията за защита на конкуренцията оцени съответствието с правилата на конкуренцията на разпоредби от ЗРТ, ЗЕС и ЗАПСП. Комисията достигна до извода, че избраният модел на преминаване от аналогово към изцяло наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване е довел до отлив на интереса към него, както и че не е налице достатъчно телевизионно съдържание, което да се разпространява чрез изградените мултиплекси. КЗК приема, че очакваното засилване на междуплатформената конкуренция между медиите в резултат на цифровизацията не е настъпило, нито са навлезли нови участници на този пазар въпреки увеличения капацитет за пренос и излъчване на радио и телевизионно съдържание. В резултат на това, според КЗК може да се твърди, че не е постигната в очакваната степен основната цел на цифровизацията, а именно - ефективно и ефикасно използване на радиочестотния спектър, осигуряване на по-добро качество и програмно разнообразие в полза на потребителите.

КЗК предлага на компетентните държавни органи и на тези, разполагащи със законодателна инициатива, да преценят дали, с оглед повишаване конкурентоспособността на операторите на мултиплекси, не следва да бъде облекчено задължението им да резервират капацитет за разпространение на търговски програми със статут на „must carry“ и дали при техническа възможност за това не би било подходяща мярка да им се позволи да излъчват и кодирани програми (при липса на достатъчно лицензирани за разпространение през мултиплекси програми и/или при нежелание за разпространение на програмите със статут „must carry“ през мултиплекси от страна на телевизионните оператори). КЗК също така е на мнение, че е необходимо да бъдат предвидени ясни критерии и механизми за определяне на програмите, които подлежат на задължително разпространение съгласно ЗРТ.

По отношение на разпоредбата на чл. 91, ал. 1, т. 1 от ЗАПСП КЗК е на мнение, че с оглед на разликите в моделите на предоставяне на услуги по разпространение на радио и телевизионни програми и при отчитане на разликите между обществените телевизионни оператори и търговските телевизионни оператори, които не са компенсирани с публични средства, е оправдано радио и телевизионните оператори да имат право да разрешават срещу заплащане преизлъчването на програмите им.

НОВИНИ ОТ БТПП
БТПП изложи допълнителни аргументи срещу предприетите данъчни промени в Гърция
Нарушава се равенството в третирането и се прилага дискриминационен режим спрямо отделни държави и техните икономически агенти Още
В навечерието на своята 120-годишнина БТПП с поглед към корените си
Палатата преоткрива заслугите на именити строители на държавността и икономиката... Още
Увеличава се стокообменът ни с Беларус, нарастват и българските инвестиции
Планира се семинар в БТПП за възможностите за бизнес с Беларус Още
Търговско-промишлените палати на България и Румъния са двигател за развитие на двустранните търговско-икономически отношения
Среща с държавния секретар по икономиката, търговията и туризма на Румъния Още
ТРУД И ЗАЕТОСТ
Близо 4 865 свободни работни места обявени на борсите през март
364 работодатели от различни браншове участваха в борсите Още
ЗАЩИТА НА КОНКУРЕНЦИЯТА
КЗК счита, че основната цел на цифровизацията не е постигната в очакваната степен
Препоръчва промени в нормативната уредба за разпространение на радио и телевизионни програми Още
СТАНДАРТИЗАЦИЯ, СЕРТИФИКАЦИЯ
Промяна на статута на български стандарт от обхвата на БИС/ТК 50 „Лични предпазни средства”
На основание решение на Техническия съвет на CEN Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Краят на млечните квоти: „възможност за изграждане на по-здрав и уверен сектор“
След 31 години функциониране на квотите е разбираемо, че това ще доведе до известни тревоги у млекопроизводителите Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Уебинари за бизнес климата и пазара в Япония, април 2015
Покана от Центъра за насърчаване сътрудничеството между ЕС и Япония Още