Българската търговско-промишлена палата бе представена от заместник-председателя Красимир Дачев на срещата на върха в Солун - Thessaloniki Summit 2025, организирана за 8-ма година от Федерацията на гръцките индустрии в сътрудничество с Делфийския икономически форум.
Дискусиите по време на събитието бяха насочени към Югоизточна Европа и Балканите, миграционните потоци и правата на човека в региона, както и отношенията Европа-САЩ.
Както посочи президентът на Федерацията на гръцките индустрии г-жа Лукия Саранти, по време на встъпителната си реч, „Тази година форумът се провежда на фона на международни събития, които целият свят наблюдава с голямо безпокойство и които оформят критични моменти, особено за перспективите на Балканите. Всичко това оказва силно влияние и върху бизнеса. Конкурентоспособността и необходимостта от засилване на инвестициите, наложеният и особено скъп зелен преход, и голямата надпревара в областта на изкуствения интелект и цифровата трансформация добавят много неизвестни към това трудно уравнение. Днес Европа се нуждае от смели решения - това бе демонстрирано и от констатациите на доклада Драги - и те трябва да се вземат, преди да изгубим ценно време."
В събитието се включиха министърът на развитието на Гърция Такис Теодорикакос, министърът на инфраструктурата и транспорта Христос Стайкурас заместник-министърът на Македония и Тракия Константинос Гкулекас, областният управител на Централна Македония Нана Айдона и други представители на местното управление.
Министърът на развитието Теодорикакос заяви, че продуктивната трансформация на гръцката икономика е „визия и национална необходимост, а не просто управление“, като отбеляза, че най-голямата сигурност за Гърция са производствените звена и предприятията по цялата гранична дъга на страната, тъй като те са условие за справяне с най-острия демографски проблем, който трябва да бъде преодолян, за да се осигури устойчив курс на страната.
Останалите дискусии бяха фокусирани върху критични въпроси за бъдещето на индустрията в Югоизточна Европа и на Балканите. Както каза президентът на организационния комитет на срещата на върха в Солун и почетен президент на Федерацията на гръцките индустрии, Атанасиос Савакис, форумът е място за диалог и представяне на реалистични политики за развитие за Гърция, Балканите и Европа.
Министърът на инфраструктурата и транспорта Христос Стайкурас се спря на сътрудничеството между Гърция и България за постигане на общи цели, като свързаност чрез създаване на пътни и железопътни оси, които ще улеснят транспорта на хора, капитали и стоки.
Той обърна специално внимание на взаимосвързаността на пристанищата на Черно с Егейско море, като каза, че морският транспорт играе ключова роля за достъпа до международните пазари. Също така, подчерта значението на модернизирането на железопътната линия Александруполис - Орменио, както и връзката на товарното пристанище Кавала с железопътната линия, като бази за трансгранично сътрудничество, съобразени с усилията за използване на проекта Sea2Sea, като част от Европейския транспортен коридор Балтийско море, Черно море и Егейско море.
Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията на България Гроздан Караджов също участва в събитието и акцентира върху силните връзки между двете страни, като отбеляза, че Гърция е повече член на семейството, отколкото съседна страна и твърд поддръжник на икономическия и политически преход на България.
По отношение на работата за насърчаване на Балканите като търговски и транспортен център за цяла Европа, както подчерта той, инфраструктурата играе голяма роля. Югоизточна Европа, като транзитен портал, ще бъде катализатор за обединението на Европа.
Заместник-председателят на Българската търговско-промишлена палата Красимир Дачев взе участие в панела за икономическа дипломация на Балканите. Той обърна внимание на практични елементи от двустранното и многостранно сътрудничество в региона. Според него Гърция е много търсено място за установяване на бизнеси от съседни страни, както и за закупуване на имоти за лично или фирмено ползване. Дачев, в качеството си на почетен граждани на община Аристотелис в Гърция и голям български предприемач и работодател, предложи въвеждане на общинска услуга за подпомагане на този процес с цел канализиране на търсенето, предлагането и придобиването на имоти в южната ни съседка, което понастоящем е трудно начинание, свързано с много неясни моменти. Според Дачев, в повечето случаи някои организационни промени са достатъчни за решаване на даден проблем на бизнеса и не се изисква винаги законодателна промяна.
По време на тази дискусия заместник-министърът на външните работи Тасос Хацивасилеу заяви, че Гърция, поради стратегическото си географско положение и развитието на инфраструктурата, през последните години, се е превърнала във важен регионален енергиен и транспортен център. По думите му взаимното свързване на енергийните и транспортните мрежи чрез трансгранични инфраструктури и проекти от европейски интерес е ключов външнополитически приоритет.
Председателят на Асоциацията на износителите на Гърция Симеон Диамантидис отбеляза, че Гърция укрепва позицията си на търговски и инвестиционен стълб на Балканите с общ инвестиран капитал от 7,12 милиарда евро и износ 10,18 милиарда евро през 2024 г., въпреки предизвикателствата пред търговския баланс. Разширяването на "кей 6" в пристанището на Солун играе ключова роля, подчерта той, което укрепва взаимосвързаността и конкурентоспособността на региона. В същото време новият логистичен център в Gonou ще бъде превърнат в най-съвременен център за комбиниран транспорт.
Председателят на Съюза на гръцкия бизнес на Албания, Деналд Джордж Тафани, се позова на ролята на Гърция за интеграцията на Западните Балкани в ЕС, като я характеризира като важен чуждестранен инвеститор в Албания от 1997 г. насам.
Главният изпълнителен директор на ALUMIL, Йоргос Милонас, направи преглед на професионалните и инвестиционни възможности, представени в региона на Балканите. Той отбеляза още, че много от износа, който се осъществява, се отнася до гръцки продукти.
В панела участва и Мила Ненова, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции.
Сред обсъжданите теми по време на събитието бяха и начините за справяне с недостига на работна ръка, намаляване на бюрократичните тежести и организационни промени, като например осигуряване на влакова връзка между България и Гърция за избягване опашките при преминаване на границата, улесняване на движението на хората и провеждане на граничната проверка в движение. Новите реалности с приемането на България и Румъния в Шенген също бяха сред разискваните теми.