Назад

Координационна среща на съвместната група по проект „Местни стратегии за адаптиране към изменението на климата“


На 13 и 14 август в Одрин, Турциясе проведе координационна среща между членовете на работната група, която работи в областта на климата и климатичните промени и включва експерти от Одрин и Ямбол. Работната група е създадена в изпълнение на проект „Местни стратегии за адаптиране към изменението на климата“,  финансиран по програма „Побратимяване на градове от Турция и Европейския съюз ІІ – туининг за зелено бъдеще“. Работната група включва експерти, от Община Тунджа, България (партньор по проекта) и от Специализираната администрация на провинция Одрин ( основен бенефициент по проекта). Работата на тази съвместна група е от изключителна важност за успешното справяне с глобалните предизвикателства на местно ниво, които засягат не само отделни страни, но и цели региони, като трансграничния регион България - Турция. Климатичните промени не признават териториални граници и техните въздействия се усещат отвъд националните територии. В този контекст, координираното действие между двете съседни страни е ключово за ефективното прилагане на адаптационни и смекчаващи мерки.

Координационната среща протече в два последователни дни. Основната цел на срещата бе да се обсъдят и дефинират общите рискове и възможности, свързани с изменението на климата, както и да се идентифицират конкретни мерки за адаптация и намаляване на въздействието на климатичните промени в региона. Тази информация бе систематизирана на база на няколкото обучения, проведени по селата от област Одрин, както и в град Ямбол.

В резултат на дискусиите, проведените обучения, проведеното изследване, както и реализирането на международно посещение за изучаването на добри практики по тази тема в Полша, съвместната група ще изготви съвместна стратегия, която да представя моментното състояние на климата, заплахите, промените, както и предложения за  конкретни действия и инициативи за справяне с климатичните предизвикателства. Тази стратегия ще бъде разработена съвместно от експертите от Ямбол и Одрин и ще бъде налична на английски, български и турски език.

В рамките на координационната среща участваха и представители на Ямболска търговско-промишлена палата  (партньор по проекта), които допринесоха със своята експертиза и познания за възможностите за развитие на бизнеса в контекста на изменението на климата. Те изтъкнаха значението на устойчивите бизнес практики и ролята на частния сектор в адаптацията към климатичните промени.