ЕК обмисля изключения в забраната на използването на т. нар. „вечни химикали“ в ключови за Европейския съюз индустрии
Европейската комисия планира да разреши изключения от предложената забрана на вещества, известни като PFAS, или "вечни химикали", за да защити ключови индустрии, показва писмо, видяно от Ройтерс в сряда.
В писмото до някои депутати от ЕС в нейната парламентарна група на ЕНП председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен каза, че Комисията ще предложи изключения, позволяващи употребата на химикалите да продължи в определени сектори, като например тези, в които социалната или икономическата цена на забраната ще надвиши намаляването на рисковете за здравето или околната среда, породени от химикалите.
„На тази основа Комисията възнамерява да предложи дерогации за употреби, необходими за цифровия и зелен преход и стратегическа автономия на ЕС, в очакване на жизнеспособни алтернативи“, се казва в писмото от 5 април. В него се казва, че пълната забрана на определени вещества може да изложи на риск инвестиции в технологии като полупроводници и батерии, които са от решаващо значение за преминаването на Европа към нисковъглеродна енергия.
„Нашата цел е да се борим със замърсяването с PFAS, като същевременно гарантираме инвестиционната сигурност на ключови технологии“, се казва още в съобщението.
Говорител на Европейската комисия каза пред „Ройтерс“, че възнамерява да предостави изключения от забраната на PFAS за употреби, при които не са налични алтернативи и ще има непропорционални социално-икономически разходи, като същевременно се гарантира минимизиране на емисиите на PFAS.
През февруари миналата година ЕС започна да обмисля забрана на широко използваните, но потенциално вредни вещества , което може да се превърне в най-обширната част от регулацията на блока за химическата индустрия.
PFAS химикалите се използват в хиляди продукти и машини, включително лекарства, автомобили, текстил и вятърни турбини, поради тяхната дългосрочна устойчивост на екстремни температури и корозия.
PFAS не се разграждат в околната среда поради изключително силна връзка между въглеродни и флуорни атоми. Това им спечели прозвището „вечни химикали“ и породи опасения относно дългосрочните последици от натрупването на PFAS с течение на времето в околната среда, питейната вода и човешкото тяло. Някои PFAS могат да навредят на плода, а други могат да причинят рак при хората, според Европейската агенция по химикалите.
Политици, включително германският министър на икономиката Робърт Хабек, казаха, че PFAS трябва да бъдат премахнати при обстоятелства, при които не могат да се използват безопасно за хората и околната среда, като същевременно предупреждават, че пълната забрана може да попречи на производството на ключови зелени технологии в Европа.
Индустрии, включително Европейската асоциация на производителите на химикали – Cefic, изразиха подобни опасения, твърдейки, че забраната би попречила на производството на батерии, полупроводници, електрически превозни средства и производството на възобновяема енергия.