Назад

Износът на ЕС по споразуменията за свободна търговия надхвърля 1 трилион евро


Според публикуван доклад търговските споразумения на ЕС водят до увеличаване на износа, по-стабилни икономически отношения и сигурен достъп до ресурси. Съгласно посоченото във 2-рия годишен доклад на Комисията относно изпълнението и правоприлагането на търговските споразумения на ЕС, през 2021 г. за първи път износът на ЕС за преференциални партньори е надхвърлил 1 трилион евро. Докладът също така показва, че усилията на ЕС за премахване на пречките пред търговията и за подкрепа на малките предприятия помагат на износа на ЕС и по този начин подкрепят работните места в Европа.

Пълноценното използване на търговските споразумения и тяхното ефективно изпълнение придобиват все по-голямо значение: например делът от търговията на ЕС през 2021 г., който е осъществен по преференциални търговски споразумения, е 44 %, като се очаква този дял да се увеличи на 47,4 % с включването на търговските споразумения, които понастоящем са в процес на приемане или ратифициране.

Износът на ЕС за преференциални партньори (без Обединеното кралство) е нараснал повече (16 %) от този за всички търговски партньори (13 %) в периода 2020—2021 г.

Търговските споразумения на ЕС улесняват вноса на суровини. Например понастоящем ЕС внася 24 % от своите суровини от изключителна важност от преференциални търговски партньори; този дял ще достигне 46 %, след като бъде сключено споразумение за свободна търговия с Австралия, по каквото се водят преговори. Очаква се модернизирането на споразумението с Чили, най-големия доставчик на рафиниран литий за ЕС (78 %), да подобри още повече надеждността на източниците за снабдяване с този ключов ресурс, а с това също така да подкрепи екологичния ни и цифровия ни преход.   

Премахнати са още пречки пред търговията и е постигнат напредък по търговски спорове

Износът на ЕС през 2021 г. е нараснал със 7,2 милиарда евро благодарение на премахването на няколко пречки пред търговията в периода 2015—2020 г.

През 2021 г. са изцяло или частично премахнати 39 пречки пред търговията (шест повече в сравнение с 2020 г.), най-вече посредством сътрудничество със съответните търговски партньори. Премахването на тези пречки е оказало незабавен положителен ефект върху износителите от ЕС, особено в сектора на храните, тъй като повечето от пречките са били свързани със санитарни и фитосанитарни мерки. Канада например е приела хармонизирания сертификат на ЕС за месото от домашни птици след осъществено сътрудничество с Комисията, държавите — членки на ЕС, и предприятията. Дългогодишното сътрудничество с Южна Корея е довело до възобновяването през септември 2022 г. на износа на свинско месо и месо от домашни птици от държавите — членки на ЕС, след като Корея е признала строгите мерки на ЕС за регионализация за борба с огнищата на африканска чума по свинете. Това сътрудничество има потенциала да отключи през следващите години търговия на стойност над един милиард евро.

Значителен напредък по отношение на тарифните пречки е постигнат и с Египет, за да бъде предотвратено планираното повторно въвеждане на мита за внасяните от ЕС автомобили. Подобен напредък е постигнат и по отношение на нетарифните пречки пред износа на козметични продукти от ЕС за Турция.

Дейността по уреждане на спорове в рамките на Световната търговска организация (СТО) е продължила въпреки блокирането на Апелативния орган на организацията. Комисията е разрешила спор с Обединеното кралство относно вятърната енергия и е постигнала напредък с някои други партньори, по-специално със САЩ по отношение на алуминия и с Турция по отношение на фармацевтичните продукти. Напредък е постигнат и по изпълнението на доклада на специализираната група по двустранния спор между ЕС и Южна Корея относно търговията и труда, като през април 2022 г. са влезли в сила три основни конвенции на МОТ. Комисията също така е повдигнала няколко нови спора срещу нарушения на търговските правила, които вредят на икономическите интереси на ЕС, включително срещу Китай и Египет.

Регламентът на ЕС за пречките пред търговията е спомогнал за преодоляване на различията с Мексико по отношение на износа на текила.