Брой 72 (1336), 13-04-2017
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ

Eксперти от ИТ бранша призовават за единна стратегия в сектора с цел адаптиране на образованието към нуждите на индустрията


Представители на държавни образователни и научни институции, преподаватели, предприемачи и мениджъри на компании от различни сектори участваха в тазгодишното издание на конференцията „Образование за професиите на бъдещето“. Традиционно събитието събира на едно място експерти от областта, които дискутират с цел прогноза и налагане на тенденции за адаптиране на образователната система към нуждите на индустриите в световен мащаб.

„През следващите двадесет години 47% от професиите подлежат на автоматизация, а в близките 10 години ще се използват четири пъти повече индустриални роботи. Образованието неминуемо ще се автоматизира и дигитализира. Технологичната революция ще се отразява все по-осезаемо върху пазара на труда и ще предопределя до голяма степен професиите на бъдещето. Съществуват данни, според които 65% от децата, които днес влизат в първи клас, в бъдеще ще се развиват в професии, които днес не можем да предвидим“. С тази прогноза Асенка Христова, научен експерт и съдружник в изследователската агенция „Индъстри уоч“, откри дискусионен панел за сътрудничеството между бизнеса и държавните образователни институции.

Сред участниците в дискусията бяха Никола Вълчанов, ръководител на научния екип и съосновател в ИТ компанията Прорамиста АД, и Петър Шарков, ръководител на младежките инициативи на Телерик Академия. Двамата експерти са сред образователните пионери в ИТ индустрията, които са инициатори на мащабни образователни програми за обучение за всяка възраст. Изводът им е, че има нужда от по-стратегическа и единна колаборация между компаниите в ИТ сектора, които предприемат образователни инициативи, за да могат да се подготвят добре обучени кадри за нуждите на индустрията, а не само за конкретните нужди на отделни компании.

„Има опасност в близките 10 години ИТ образованието да се приватизира в голяма степен, особено в столицата, и това ще застраши екосистемата в държавното образование. В момента са много малко ентусиастите като нас и Телерик академия, които инвестират в човешки капитал и влизат в държавните училища и университетите, за да преподават и да обучават на нови технологии и умения. Доказано към момента е, че създаването и участието в образователни бордове, както и влизане на научен капацитет от компаниите в училищата и университетите, е работещ модел за успешно публично-частно партньорство“, убеден е Никола Вълчанов, научен ръководител в Програмиста АД, която е инициатор и партньор на бакалавърска програма по Софтуерно инженерство във ВТУ и организатор на множество стажантски програми и обучения.

Всяка професия в бъдеще ще има нужда от дигитални компетенции и това е неизбежен процес. Затова трябва да подготвим младото поколение навреме. С 36 групи по програмиране в 11 града на Детската Телерик Академия не целим да направи от всяко дете програмист. Мисията ни е да запалим интереса на децата към дигиталните технологии и да ги въоръжим с дигиталните умения и логическо мислене, които ще им помогнат да бъдат успешни и да се реализират в професията, която изберат., сподели Петър Шарков, ръководител на младежките инициативи на Телерик Академия.

Освен дигиталните и професионални компетенции, сред високо ценените качества от работодателите ще са адаптивност, инициативност, умения за работа в екип, ръководни и организационни  умения и разбира се, умения за решаване на проблеми.

 

ПОЗДРАВЛЕНИЯ ОТ ПАЛАТАТА
Светли Великденски празници !
НОВИНИ ОТ БТПП
Изкуството да изграждаш лоялност у клиентите - интерактивен семинар, 27 април 2017
Насочен главно към управители, мениджъри бизнес развитие, търговски представители, бранд и PR мениджъри Още
БТПП – корпоративен партньор на публична лекция на сър Ричард Брансън, един от най-известните британски предприемачи
Организаторите предоставят преференциални условия за членовете на БТПП Още
НОВИНИ ОТ РЕГИОНАЛНИ ПАЛАТИ
Русенска търговско-индустриална камара проведе среща с посланика на Република Беларус
Общият извод от срещата - има интерес към българските стоки на беларуския пазар Още
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Проект на ПМС за изм. и доп. на Наредбата за работното време,почивките и отпуските, приета с ПМС № 72 от 1986 г.
Усъвършенства се нормативната уредба относно сумираното изчисляване на работното време... Още
БЕЗОПАСНОСТ НА ТРУДА
ГИТ установи 35 случая на работа без трудови договори на строителни обекти в София
Проблем в сектора продължава да бъде неефективното обезопасяване или липсата на такова на обектите Още
ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ
Eксперти от ИТ бранша призовават за единна стратегия в сектора с цел адаптиране на образованието към нуждите на индустрията
Дигитални умения са сред основните предпоставки за успех в професиите на бъдещето Още
БЛАГОТВОРИТЕЛНА ИНИЦИАТИВА
Да помогнем на български ученици да участват на световно състезание в САЩ