Назад

ИСС представи препоръките си за усъвършенстване на пенсионната система



Икономическият и социален съвет на Република България представи пред депутати и институции изводите и препоръките от „Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване“, който беше консенсусно приет от представителите на работодателски, синдикални и граждански организации в Съвета през декември 2024 г. Участие в събитието и дискусията за дългосрочното развитие на пенсионната система взеха председателите на Комисията по труда и социалната политика и Комисията по демографската политика в 51-вото НС, депутати, представители на ресорните институции, заинтересованите страни и структурите на организираното гражданско общество.

Анализът на ИСС предоставя основа за действия за усъвършенстването на пенсионната система в посока устойчивост, ефективност, финансова стабилност и намалена диспропорция „принос-права“. Изводите от него потвърждават, че тристълбовият пенсионен модел в България е резултат на трудно постигнат консенсус и балансираното взаимодействие между елементите му е ключът към решаването на съществуващите предизвикателства.

Основните направления, по които е разработен анализът са стабилизирането в краткосрочен и дългосрочен план на осигурителната система, нейната адекватност, така че да се гарантират доходите на хората, които напускат трудовата система. Експертите анализират и параметрите и правилата, които имат отрицателен и смесен ефект върху нея. Авторите подчертават, че политическите решения относно пенсионната система трябва да бъдат взимани след експертен консенсус с преценка дали могат да бъдат гарантирани. В документа има редица предложения: сред тях са обвързване на минималната пенсия с линията на бедност или с друг обективен измерител, промяна на инвестиционната стратегия на така наречения „Сребърен фонд“, а също и разнообразяване на източниците на приходи в него, като например постъпления от определен  процент от приходите от ДДС. Друго предложение е максималният размер на пенсията ежегодно да се осъвременява поне с процента, с който се осъвременяват пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември на преходната година. Конкретни промени се предлагат и във втория и третия пенсионен стълб.

След срещата на Икономическия и социален съвет за представяне на становището за пенсионната реформа се проведе и сесия на ИСС, на която Георги Стоев бе награден с плакет и грамота за принос към ИСС в развитието на организираното гражданско общество.  Г-н Стоев е член на УС на БТПП, председател на Комитета за търговия и инвестиции на ЕВРОПАЛАТИ, съпредседател на Българо-японския икономически съвет и бивш зам.-председател на ИСС.