В отговор на призива на Организацията на обединените нации (ООН) за по-ясни стандарти в подкрепа на инициативата за нетни нулеви емисии на 11 ноември, по време на COP27 (конференция на ООН за климатичните промени, провела се в Египет), Международната организация за стандартизация (ISO) обяви публикуването на IWA 42 Net Zero Guidelines (международно споразумение на работен форум „Насоки за нетни нулеви емисии“).
За разработването на този стандартизационен документ ISO обедини експертността на над 1 200 организации и експерти от над 100 страни, които да създадат, базирани на консенсус, насоки относно нетните нулеви емисии. Целта е чрез по-ясни дефиниции и указания да бъдат помогнати организациите по целия свят да разберат и постигнат по-бързо целите за нетни нулеви емисии.
Насоките предоставят рамка за съгласувано общоприето разбиране и планиране за „нетни нулеви емисии“, която да бъде прилагана на държавно, регионално, местно и организационно ниво.
Те определят обща посока за:
- определяне на термина „нетни нулеви емисии“ и свързаните термини (отстраняване на парникови газове, компенсиране, верига на стойността и т.н.), изясняване на разликите в обхвата между преките емисии, непреките емисии от закупена енергия и други непреки емисии, произтичащи от дейности на организацията;
- основни принципи за всички участници, които искат да постигнат климатична неутралност;
- приложими указания за постигане на това възможно най-скоро, най-късно до 2050 г., прозрачна комуникация, надеждни твърдения и последователно докладване за емисии, намаления и поглъщания.
Само за три месеца над 1 200 организации и експерти от целия свят се събраха, за да разработят единен основен референтен документ с указания за нетни нулеви емисии чрез платформата на ISO в открит, основан на консенсус, процес. Като база за работа бяха използвани съществуващи стандарти и инициативи за нетни нулеви емисии, за да се създаде хармонизирана основа с указания за нетни нулеви емисии.
Насоките за нетни нулеви емисии ще подкрепят всички организации, включително тези, които разработват политики, рамки, стандарти или други документи, свързани с нетните нулеви емисии, предназначени за прилагане от други организации и лица, така че да бъде използван сходен подход, независимо от инициативата, с която са свързани.
Документът може да бъде прочетен и изтеглен безплатно от сайта на ISO www.iso.org/netzero. Той ще бъде достъпен на английски, френски, испански и арабски, като в бъдеще ще бъде преведен и на други езици.