Назад

ISO публикува нови насоки „Рамка за прилагане на екологичните, социални и управленски принципи“


На 14 ноември 2024 г. Международната организация за стандартизация обяви публикуването на нов стандартизационен документ Рамка за прилагане на екологичните, социални и управленски принципи (ESG). Документът бе представен на Конференцията на ООН по изменението на климата COP29, която тази година се провежда от 11 до 24 ноември 2024 г. в Баку, Азербайджан. Насоките са публикувани в стандартизационен документ на ISO – IWA 48, за който е взето специално решение да бъде предоставен с безплатен достъп на сайта на ISO. Те са предназначени за организации от всякакви големини и сектори, включително МСП. 

Рамката за прилагане на екологичните, социални и управленски принципи на ISO представлява структура на високо ниво и съвкупност от принципи, разработени, за да напътстват организациите при прилагане и въвеждане на екологичните, социални и управленски (ESG) практики в тяхната организационна култура. Документът подкрепя управлението на ESG изпълнението и улеснява измерването и отчитането по съществуващите рамки, като способства последователността, съпоставимостта и надеждността на ESG практиките в световен мащаб. 

Тези принципи служат като универсален език за ESG практиките, като изграждат международен референтен модел, който осигурява глобална оперативна съвместимост и надеждност в ESG отчитането и ESG практиките. Те са ключови за насърчаване на изграждането на трайна култура на ESG в рамките на организациите по света. Новите насоки не само помагат на отделните организации да подобрят своето ESG изпълнение, но също и ускоряват глобалното приемане на устойчиви бизнес практики, което допринася за по-устойчива и отговорна бизнес екосистема в световен мащаб. 

Основните ползи на новите насоки са: 

  • Придобиване на конкурентно предимство: чрез прилагане на строги ESG практики организациите могат да привлекат социално осъзнати клиенти и инвеститори, с което потенциално отварят нови пазари и възможности за финансиране;
  • Подобряване на репутацията и доверието: подобреното  ESG изпълнение води до по-голяма прозрачност и доверие на заинтересованите страни, като укрепва репутацията на организацията на пазара и в общността;
  • Смекчаване на рисковете: цялостният подход към ESG помага на организациите да идентифицират и да се справят с потенциални екологични, социални и управленски рискове, преди те да са се превърнали в скъпоструващи проблеми;
  • Допринасяне за глобалната устойчивост: като съобразяват своите действия с глобалните цели за устойчивост, организациите могат да играят значима роля в справянето с належащи глобални предизвикателства – от изменението на климата до социалните неравенства.

Новите насоки са предназначени да бъдат допълващи и оперативно съвместими със съществуващите доброволни и регулативни рамки за отчетност, като улесняват глобалната хармонизация и съответствие с принципите и подходите за ESG. 

За допълнителна информация и свободен достъп до насоките последвайте линка: https://www.iso.org/standard/89240.html.