През 1988 г е публикуван ISO 8601, за да се избегнат недоразуменията при представянето на дати и време. Документът Елементи от данни и формати за обмен. Информационен обмен. Представяне на дати и време установява разбираем формат за ползващите компютри, като гарантира точността на датирането на събитията. Независимо дали става дума за разписания за полети и обществен транспорт, излъчване на спортни събития, поддържане на публични регистри, управление на големи проекти, или създаване на надежден начин за обмен на огромното количество данни, които поддържат съвременния живот, ISO 8601 е стандарт, който променя правилата на играта.
През декември 2016 г. технически комитет 154 на ISO за Процеси, елементи от данни и документи в областта на търговията, промишлеността и администрацията публикува проект, който актуализира ISO 8601. Какво, обаче, би могло да се промени по отношение на датите и времето спрямо настоящото издание, публикувано през 2004 г.? Нали денят все още се състои от 24 часа, а годината – от 365 (и един повече) дни? Защо тогава е необходим нов международен стандарт?
Най-очевидната промяна е, че ISO 8601 вече има втора част. Част 2 разглежда конкретно разширения на основните правила, които са определени в част 1. Датите и времето засягат всички, в "ежедневния език" има много общоупотребявани понятия, за които няма общо определение, като: семестър, триместър, пролет, лято, есен, зима. За такива често използвани думи, както и за въпроси като "кога започва или свършва денят”, са разработени нови начини за представяне.
Разширенията в DIS 8601-2 обхващат и: групиране на датите; определяне на периоди от време; представяне на интервали между повтарящи се събития, правилно отразяване на високосните секунди и това не са всички промени. Редица сектори, като например генеалогия, статистика, държавни агенции и Библиотеката на Конгреса на САЩ се възползват от тази технология.
Всички направени промени са резултат от предложения на потребители на ISO 8601, за да се адаптира стандартът в съответствие с техните променящи се потребности.
Когато става въпрос за исторически събития или за родени или починали отдавна хора, информацията често е непълна. Може да се знае годината, в която някой е роден, но не и месецът. Затова е разработен последователен и точен начин за боравене с непълна информация.
Сега вече има методи за използване на стандартизирано представяне на дати, дори когато не се знае точната дата. Те се използват от архивисти, историци, библиографи, библиотекари. А когато говорим за дати от преди новата ера, за древна Гърция, например, стандартът използва четирицифрен формат със знак минус.
Значението на четирицифрения формат е ясно за всички след кризата в началото на новото хилядолетие, когато компютри, използващи двуцифрен формат за дати, не можеха да направят разлика между 1900 и 2000 г. А проектът на ISO 8601 позволява и наличие на години с повече от четири цифри при възникване на такава необходимост - има учени, които се занимават със събития в бъдеще, климатолози или други, които работят с астрономически срокове, отнасящи се до събития, които биха могли да се появят след 10 000-та година. Това дава гаранции за бъдещето.
Проектът на ISO 8601 е развит до фундаментален международен стандарт в мащаб, който го прави актуален за години напред.
Източник: Български институт за стандартизация