До неотдавна мобилните телефони се използваха само за провеждане на телефонни разговори. В момента те се използват за всичко – от пътна навигация, през плащане на сметки, до управление на банкови сметки. Мобилните плащания и банкирането са една от най-бързо развиващите се области в мобилните услуги, но за да функционират те през различните платформи, от ключово значение са хармонизираните процеси и прозрачността. Разработваната нова серия стандарти има за цел да предложи точно това.
Серията стандарти и технически спецификации ISO 12812 има за цел да се определят общи правила и изисквания, които да дадат възможност за разширяване и усъвършенстване на оперативната съвместимост. Различните части на серията определят техническите компоненти, техният интерфейс и ролята на различните заинтересовани страни, включени в този процес. Серията е разработена от работна група 10 към подкомитет 7 на ISO/TC 68 за общи банкови услуги, чийто секретариат се ръководи от AFNOR, член ISO за Франция.
Председателят на ISO/TC 68/SC 7 Патрис Херцог, казва, че по-голямата сигурност на сделките ще бъде само едно от многото предимства на стандартите, след като те влязат в употреба. „В момента клетъчните телефони са около три пъти повече от откритите в света банкови сметки и потребителите все повече използват мобилните си устройства, за да управляват своите банкови операции. Въпреки че броят на приложенията и функционалните възможности непрекъснато нараства, винаги има възможност за подобрение. С цел мобилните плащания и финансовите услуги да станат широко разпространени, като кредитните и дебитните карти например, въвеждането на стандарти в тази област е от особено значение. Тези стандарти не само ще улеснят и подпомогнат оперативната съвместимост и изграждането на безопасна среда за мобилните плащания, но и ще покажат пропуските в областта на стандартизацията, които могат да бъдат отстранени.”
В серията ISO 12812 са включени следните стандарти и технически спецификации:
Проектите на стандартите/техническите спецификации от тази серия могат да бъдат поръчани чрез Български институт за стандартизация. Окончателните текстове ще бъдат публикувани по-късно тази година.
Източник: Български институт за стандартизация