Последствията от опасни хранителни продукти могат да бъдат пагубни както за потребителите, така и за бизнеса по целия свят. Тъй като много от днешните хранителни продукти многократно преминават националните граници, ISO 22000 е по-важен от всякога за безопасността на глобалната верига на доставки на хранителни продукти. Понастоящем стандартът е в процес на основно преразглеждане, за да се гарантира, че съответства на съвременните потребности.
След десетилетие на ефективност ISO 22000, международният стандарт за системи за управление на хранителните продукти, е в процес на цялостна промяна, за да бъде приведен в съответствие с настоящите изисквания за безопасност на хранителните продукти. Международната работна група (ISO/TC 34/SC 17/WG 8), която отговаря за преразглеждането и чийто секретариат се поддържа от Фондация датски стандарти (DS), член на ISO за Дания, проведе четвъртото си заседание в Буенос Айрес, Аржентина, през април 2016 г.
Стандартът сега е на етап проект на комитет (CD), след като експертите са пресяли повече от 1 000 коментара, събрани по проекта на документа. Целта на срещата в Буенос Айрес беше да се извърши преглед на различните коментари и да се прецени кои от тях да бъдат включени в документа. Едновременно с това Работна група 8 трябваше да изясни някои основни положения, между които:
От полето до масата
Предотвратяването, намаляването или премахването на опасностите, свързани с безопасността на хранителните продукти, са от съществено значение за поддържане на хигиенична среда по цялата хранителна верига. Преработеният стандарт ще включва познати основни елементи, за да се гарантира безопасността на хранителните продукти на всеки елемент от хранителната верига, до мястото на потребление. Това са:
Рискове, свързани с безопасността на хранителните продукти, могат да съществуват на всеки етап от веригата на доставки на хранителни продукти, така че е важно да има адекватен контрол на всяка стъпка от пътя. Добрата комуникация е от първостепенно значение, за да се гарантира, че опасностите за хранителни продукти са идентифицирани и управлявани на правилното оперативно ниво. Следователно, безопасността на хранителните продукти може да бъде осигурена само чрез съвместните усилия на всички страни по хранителната верига: от производителите на фуражи и първичните производители, през производителите на хранителни продукти, транспортни и складови оператори и подизпълнители, до търговците на дребно.
Втори етап
На срещата в Буенос Айрес експертите решиха, че е необходим втори проект, за да се получи добре обмислен работен документ. Между участниците в глобалната хранителна верига има заложени големи интереси, което означава, че все още не е постигнато ниво на консенсус. Задачата на РГ 8 е да изясни и опише основните понятия чрез най-обикновени и стегнати термини, за да се разработи стандарт, който е разбираем и лесен за прилагане както от големите, така и от малките компании по цялата хранителна верига.
Все още предстоят много предизвикателства: следващият важен момент ще бъдат коментарите от международните заинтересовани страни относно втория проект. Срещата ще се проведе през юни 2016 в Копенхаген, Дания.
Източник: Български институт за стандартизация