Няма нищо по-ценно за живота от въздуха, който дишаме. Тазгодишната тема на Световния ден на околната среда е замърсяването на въздуха, а ISO има редица международни стандарти, които спомагат за борбата с него.
Чистият въздух е рядко явление. 91% от световното население живее на места, където качеството на въздуха не отговаря на допустимите норми на Световната здравна организация (СЗО), и има милиони смъртни случаи всяка година. Ето защо пречистването на въздуха е основен проблем.
Замърсяването на въздуха е темата на тазгодишния Световен ден на околната среда. Отбелязван всяка година на 5 юни, това е денят на ООН за насърчаване популяризирането в световен мащаб на темата и предприемането на действия за опазване на околната среда. Тази година вниманието е насочено към замърсяването на въздуха както в градовете, така и в различни региони по света.
ISO има много международни стандарти, които допринасят за по-чист въздух и за намаляване на замърсяването. Техническият комитет ISO/TC 146 Качество на въздуха има над 170 публикувани стандарти и 37 в процес на разработване, които обхващат редица области, като измерване на замърсителите на въздуха и емисиите, въздуха в работната среда, в затворени помещения и др.
Секретарят на комитета д-р Ролф Кордецки казва, че постоянното измерването на токсичните вещества във въздуха е от съществено значение за тяхното ограничаване.
„Замърсителите на въздуха могат да бъдат много вредни, корозивни, канцерогенни, предизвикващи мутации, аномалии или патологии. Стандартизирането на методите за измерване е необходимо, за да се получат сравними резултати и да се осигури съвместима оценка на качеството на въздуха в целия свят”, казва още той.
„Нещо повече, новите разработки в областта на токсикологията могат да повлияят на това, което се счита за безопасно ниво на въздуха, както и да се определят нови видове замърсители, така че ние постоянно разглеждаме необходимостта от нови стандарти.”
Друг пример е серията стандарти на ISO/TC 285 Чисти готварски печки и решения за чисто готвене, които имат за цел да стимулират пазара в посока на безопасни и ефективни решения за готвене и да намалят броя на смъртните случаи и болестите, причинени от замърсяващи храната печки.
Освен това, ISO има много както публикувани стандарти, така и в процес на разработване, които са насочени към подкрепа на нови технологии за пречистване на въздуха, например стандартите за електрически, хибридни и с горивни клетки пътни превозни средства. Тук спадат също ISO 20762 Пътни превозни средства, задвижвани с електричество. Определяне на мощността за задвижване на хибридни електрически превозни средства и ISO 23274 Хибридни електрически пътни превозни средства. Измерване на емисиите отработени газове и разход на гориво.
Освен това съществуват и стандарти на по-комплексно ниво, насочени към подобряване на околната среда и света, в който живеем, например ISO 14001 Системи за управление по отношение на околната среда, ISO 37101 Устойчиво развитие в териториалните общности. Система за управление за устойчиво развитие и серията ISO 14064 за количествено определяне и докладване на парникови газове.
Всичко това допринася за няколко от целите за устойчиво развитие на ООН, включително цел 13 Действия във връзка с климата и цел 15 Живот на Земята.
Източник: Български институт за стандартизация