Брой 191 (1455), 06-10-2017
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ДОХОДИ И ЖИЗНЕН СТАНДАРТ

Стандартът на живот в столицата вече е над средноевропейския

Автор: Десислава Николова, Институт за пазарна икономика

Стандартът на живот в София вече е над средноевропейския, ако съдим от последните регионални данни на Евростат за 2015 г. Брутният вътрешен продукт на глава от населението е 102% от средното в ЕС в стандарт на покупателна способност (СПС). Стандартът на покупателна способност всъщност е имагинерна валута, с една единица от която можеш да си купиш еднакво количество стоки и услуги в различните страни. Т.е. последните данни на Евростат показват, че един средностатистически софиянец с доходите си може да си купи малко повече от средностатистическия гражданин на ЕС.

Източник: Евростат

Тук трябва да се отбележи, че София (столица) вече е била тук, т.е. нейните граждани са имали по-високо благосъстояние от средноевропейския гражданин и преди. Това се е случило за първи път през 2009 г. благодарение на бума на икономиката до 2008 г. и инерцията в София и други части на страната през следващите 1-2 години.  През 2009 г. София (столица) има БВП на глава от населението равно на 103% от средното в ЕС (в СПС), а през 2010 г. този показател достига пика си от 109% от ЕС-28. Погледът назад показва, че всъщност през 2015 г. стандартът на живот в София в сравнителен план всъщност продължава да се приближава до пиковите си стойности преди кризата.

Огромната пропаст в стандарта на живот между отделните области на страната, обаче, продължава да се отваря. Така например, най-бедните области в България през 2006 г. (в сравнителен план спрямо средното в ЕС) са на ниво 22% от средните доходи за ЕС – Видин, Силистра, Сливен и Ямбол. Най-богатата тогава област отново е столицата с БВП/глава, равно на 80% от средното за съюза. Т.е. тогава разликата между най-бедните и най-богатата област е почти 4 пъти в средните доходи, измерени в БВП/глава в СПС. През 2015 г. тази разлика вече е близо пет пъти, тъй като най-бедните области са на ниво от 23% от средното за ЕС (Силистра, Сливен и Перник), а София достига 102%. Разрастването на разликата между София и най-бедните области се отчита и през 2015 г. спрямо 2014 г., когато София е на ниво 100% от ЕС-28, а най-слабо развитата област в страната (Силистра) отново е на 23%.

Дори и втората и третата по доходи области в страната са с БВП/глава наполовина на това в София в относителен план. Това за пореден път показва, че разликите между доходите в България са най-вече по линия на разделението между столицата и останалата част на страната. В област Стара Загора БВП на човек в СПС е 52% от ЕС-28 през 2015 г., а в широката област София – едва 49%. Те са следвани от област Варна с БВП/човек, равно на 48% от средноевропейското. Освен тези 4 области, всички останали 22 области в страната са струпани в интервала между 20 и 40% - наблюдение, което важи за болшинството от областите от 10 години насам.

Като цяло, през 2015 г. България продължава да догонва средноевропейските нива на доходи и вече достига 47% от средното след застой на 46% през предходните 3 години. В по-дългосрочен план догонването е видимо – през  2006 г. БВП на глава в България е бил 38% от средното  за ЕС, а 9 години по-късно той е с 9 пункта по-висок. Това се дължи най-вече на икономическата експанзия на София (столица) – с 22 пункта до 102%, подкрепена от ръста на област Стара Загора – с 14 пункта до 52%, област София – с 10 до 49% и областите Пловдив и Русе, които догонват с по 8 пункта за периода, до 39% и 38%, респективно. Колкото по-висок е икономическият растеж и повече области се включват в него, толкова и процесът на догонване ще е по-бърз и по-осезаем за по-големи части от населението.

НОВИНИ ОТ БТПП
Ръководството на "Essential Oils and Herbs" посети БТПП
Обсъдено бе състоянието на сектор етерични масла - отглеждането на култури и производството на суровини Още
БТПП участва в среща със Сесилия Малмстрьом, еврокомисар за търговията
Част от продължаващия диалог в рамките на гражданското общество по въпросите на търговската политика на ЕС Още
В Палатата бе открита изложба „Космически цветове“ на Ивелина Георгиева
Ценителите на изкуството ще могат да разгледат картините до 5 ноември Още
НОВИНИ ОТ ПАРТНЬОРИ НА ПАЛАТАТА
Стопанска мисия "Миннодобивна индустрия и металургия"
17 октомври 2017г., 14:00 - 17:00ч., София, хотел Холидей Ин Още
АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ
Публикувана е есенната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите
Икономическият растеж през тази година се очаква да достигне 4% Още
ДОХОДИ И ЖИЗНЕН СТАНДАРТ
Стандартът на живот в столицата вече е над средноевропейския
Автор: Десислава Николова, Институт за пазарна икономика Още
ЗАКОНОПРОЕКТИ
Парламентът прие на първо четене нов Закон за мерките срещу изпирането на пари, внесен от Министерския съвет
За превенцията на изпирането на пари и финансирането на тероризма, борбата срещу корупцията Още