Автор: Зорница Славова, Институт по пазарна икономика
Наскоро писахме за това какво е TTIP, какво се очаква в общи линии от него и как текат преговорите. Все още няма информация за конкретни измерения на споразумението за Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (Transatlantic Trade and Investment Partnership – TTIP), но вече са публикувани няколко големи изследвания, които разглеждат възможните въздействия от подписването на споразумението между САЩ и ЕС.
Най-обширното изследване е проведено преди година от Центъра за изследвания в областта на икономическата политика (CEPR) и измерва ефектите от подписването на TTIP, разбира се, с някои допускания. Трябва да се има предвид, че средните нива на митата и тарифите между САЩ и ЕС за сравнително ниски, но нетарифните бариери (НТБ) и от двете страни на Атлантическия океан представляват сериозна пречка пред търговията и инвестициите. Изследването разглежда влиянието на премахването на именно тези бариери и допуска два сценария: 1) частично либерализиране на търговията, което включва 10%-тно намаляване на търговските разходи, произтичащи от НТБ и почти напълно премахване на митата (98% от митата) и 2) амбициозен сценарий с премахване на 25% от разходите, произтичащи от НТБ и пълно премахване на тарифните ограничения. Изчисленията при амбициозния сценарий, който предвижда сериозно либерализиране на търговията между САЩ и ЕС, показват, че:
Друго скорошно изследване (Felbemayr, G., 2013) показва, че може да се очаква сериозен ръст на търговията, като при значителна либерализация на търговския обмен, се очаква доходите на нараснат. Това изследване също разглежда НТБ като основни пречки пред търговията и отново анализира два сценария: частична либерализация (т.е. премахване само на тарифните бариери) и значителна либерализация (намаляване на НТБ). При първия сценарий ползите за ЕС биха били нарастване на дохода на човек от населението с 0,27% (0,23% за България) през следващите 10-20 години, а при втория сценарий - нарастване на дохода на човек от населението с 4,95% (4,83% за България) в дългосрочен план. Разликите в ползите за различните европейски страни зависят от структурата на търговията им и географското разположение, но и двата сценария предвиждат, че споразумението ще доведе до по-нататъшна конвергенция в самия ЕС.
Вече са публикувани и няколко изследвания, които разглеждат споразумението от друг ъгъл и заявяват, че в някои случаи предвижданите ефекти са значително по-малки. Едно такова изследване (ÖFSE, 2014) разглежда критично най-големите изследвания за положителните ефекти от TTIP, включително някои от техните оптимистични допускания (например, възможността на намаляване на НТБ с 25-50%), периода на изследване, еластичността на цените, допусканията за заетостта и др. Изследването заключава, че:
Отделни статии пък алармират за вредите, които споразумението може да донесе, въпреки че твърденията не са потвърдени и дори директно се отричат от Европейската комисия (например, опасенията за безопасността на храните, цените на лекарствата, защитата на личния живот, авторските права и т.н.).
Изследванията на ефектите от TTIP, разбира се, работят с редица допускания, тъй като все още преговорите продължават и параметрите на споразумението не са ясни, освен че то цели основно либерализиране на търговията между ЕС и САЩ. Всъщност голяма част от критиките се отнасят до липсата на прозрачност на конкретни въпроси, които се обсъждат на преговорите.
Институтът за пазарна икономика ще публикува също материали за възможните ефекти от споразумението върху българската икономика и кои са основните страхове, свързани с него.