Брой 228 (1240), 25-11-2016
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ГЛЕДНА ТОЧКА

Защо никой не преминава Балкана?

Автор: Зорница Славова, Институт за пазарна икономика

През последните години правителствата се съсредоточиха в харченето на бюджетни и европейски средства за строежа на магистрали. Работата не върви много бързо, но все пак вече имаме няколко завършени магистрали и няколко, които предстои да се завършат през следващите 5-10 години. В същото време още отпреди 50 години, когато започват плановете и строежите на магистралите в България, става въпрос за „автомагистрален пръстен”, свързващ столицата с морето от юг и от север, но никога на юга със севера.

Въпреки наличните проходи, които пресичат Балкана, част от тях дори не са проходими целогодишно, така че Стара планина продължава да е пречка за инфраструктурното свързване на Южна и Северна България. Това се вижда ясно и от данните за миграцията на населението. Ако изключим столицата от сметките, защото тя нормално привлича най-много хора, хората от Северна България си стоят в Северна България, а тези от Южна – в Южна. През 2015 г. механичното движение на населението между областите показва, че 89% (39 хил. души) от изселилите се от области в Северна България се заселват в област също от Северна България, а само 11% (5 хил. души) преминават Балкана и се заселват в южни области. По същия начин, 91% (41 хил. души) от местещите се „южняци” се заселват пак в Южна България, а само 9% (4 хил. души) - в Северна.

Въпреки инфраструктурните пречки, преди кризата нежеланието на населението да преминава Балкана намалява и през 2008 г. преместилите се между Северна и Южна България достигат 13% от общо мигриращите между областите при 9% през 2000 година. След началото на рецесията, обаче, при стагнираща икономическа активност и увеличаваща се структурна безработица, миграцията на населението между севера и юга отново намалява и достига до 10% от преместващите се през 2015 година. 

Дори ако извадим от сметките тези, които се заселват в същата област, от която са се изселили, движението между Северна и Южна България отново е значително по-малко. В този случай ¾ (73%) от мигриращите се движат на изток или запад, а ¼ (27%) - на юг или север през Балкана през 2015 година.

Свързването на Северна и Южна България е от ключово значение за развитието както на областите, така и на икономиката като цяло, но досега дори единственият проект за строеж на тунел под Шипка от години е изтикван на заден план, а още със стартирането на процедурата по изграждането му започнаха проблемите и закъсненията. В края на миналата година проектът за тунел изгуби част от еврофинансирането си именно заради забавянията, а в началото на този месец правителството отпусна 12 млн. лв., необходими за строителството, което все още е в първата фаза.

Очевидно е, че тунелът не е приоритет, а бъдещото му продължава да е неясно. И докато в Европа и България постоянно се говори за сближаване между регионите и насърчаване на миграцията на работната сила, Северна и Южна България остават разделени. 

НОВИНИ ОТ БТПП
Българо-алжирски бизнес форум се проведе в София
Българските фирми могат да се позиционират успешно в строителството и енергетиката на Алжир Още
Селското стопанство – перспективен сектор за сътрудничество с Албания
Посланикът на Албания и албанска делегация проведоха среща с ръководството на Палатата Още
ГЛЕДНА ТОЧКА
Защо никой не преминава Балкана?
Автор: Зорница Славова, Институт за пазарна икономика Още
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Проект на Постановление на Министерския съвет за закриване на Националния съвет за иновации
Целта на промяната е устойчиво и ефективно управление изпълнението на Иновационна стратегия за интелигентна специализация 2014 – 2020 г. Още
МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО
Българско участие в Международната търговска конференция за електроника, металообработка в Букурещ
Две германски компании гледат към българския пазар Още
НОВА НОРМАТИВНА УРЕДБА
Депутатите приеха промени в Закона за акцизите и данъчните складове
С измененията се променя съотношението между специфичния и пропорционалния акциз за цигарите Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Международен форум за корпоративна социална отговорност
Представяне на добри национални и международни практики Още
Най-големият форум за 2016 г. в Европа по киберсигурност ще се проведе в София
Организатори са Международният съюз по далекосъобщения и Европейската агенция за мрежова сигурност Още