Автор: Явор Алексиев, Институт за пазарна икономика
Публикуваното изследване „Регионални профили: показатели за развитие” 2014 показа задълбочаващите се различия между Северна и Южна България и необходимостта от реформа на редица политики на местно и национално ниво. Изследването се базира на 59 индикатора, разпределени в осем групи: икономика, данъци и администрация, инфраструктура, демография, образование, здравеопазване, околна среда и социална среда.
Тук ще ви представим основните тенденции, които ни направиха впечатление при оценката на състоянието на областите във всяка една от тях, както и разпределението на областите в зависимост от общата им оценка в различните категории.
Икономика
Пирамидалната структура на разпределението на областите показва задълбочаващите се икономически различия. Степента на икономическо развитие на областите Бургас, Габрово и София (област) е оценена като „много добра”, като основната разлика между тях и областите Варна, Стара Загора и Пловдив се наблюдава по отношение на бързия темп на усвояване на европейски средства (в Габрово и Бургас) и повишаващия се чуждестранен инвеститорски интерес (и към трите области). Областите чиято оценка се влошава от 2013 г. са Благоевград, Враца и Перник заради влошените показатели на пазара на труда и ниската инвестиционна активност. Постепенното подобряване на ситуацията на пазара на труда във Варна през 2013 г. приближи областта към групата с „много добра” оценка за икономическо състояние. В противовес на това стои намаляващият обем на чуждестранните инвестиции и ниската усвояемост на европейски средства.
Данъци и администрация
При определянето на оценките в категория „данъци и администрация” огромна роля играят два фактора: 1) нивото на местните данъци и такси и 2) оценката на бизнеса за качеството на административните услуги (вкл. усещания за корупция, оценка за електронните услуги и други показатели). Причината за ниската оценка на области като София (столица) и Варна е именно във високата данъчна тежест и ниските оценки, които получават местните администрации. Подобна липса на доверие и добро мнение към работата им се наблюдава и в предходни изследвания сред бизнеса и гражданите. Прави впечатление, че сред водещите икономически центрове в страната единствено областите Бургас и Стара Загора получават „добра” оценка. През тази година се забелязва чувствително подобрение в оценката на област Кюстендил, която може да се обясни с повишеното доверие на бизнеса и гражданите, вероятно в резултат на проведената антикорупционна кампания на местно ниво.
Основните тенденции и разпределението на областите в зависимост от общата им оценка в други категории– инфраструктура, демография, образование, здравеопазване, околна среда, социална среда - ТУК