Брой 31 (1043), 15-02-2016
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ПРЕПОРЪЧАНО ЧЕТИВО

Как да сравняваме трудовите доходи и БВП в различните страни

Автор: Петър Ганев, Институт за пазарна икономика

В почти всяка дискусия за бедността в страната се появява аргументът, че ниските доходи у нас са причинени от неправилното разпределение на доходите в обществото. Обикновено аргументът посочва, че БВП на човек в страната е около 45% от средното за ЕС (за 2014 г. е 47%), докато заплатите са под 20% от средното в ЕС. Взимайки повод от тези две числа, всеки би си направил извода, че заплатите у нас са изкуствено занижени (и то поне двойно) и това обяснява голяма част от немотията в страната. С други думи, трябва някак да преосмислим разпределението на БВП и така ще си решим голяма част от проблемите.

Проблемите с така изложената аргументация са няколко. Най-големият е, че за пореден път в обществото се използват несравними данни. В едните - тези за БВП, се вземат под внимание ценовите разлики в рамките на ЕС (т.е. те са в така наречения паритет на покупателната способност), докато в другите - за заплатите, тези ценови разлики се пропускат. Този пропуск грубо означава, че данните за БВП в България се умножават по множител (грубо казано по две), който отразява по-високите цени в ЕС, за да станат годни за международно сравнение, докато другите данни не се умножават по нищо. Този пропуск обяснява огромната част от иначе шокиращото разминаване в данните.

На следващо място е важно да посочим, че няма някакво правило, което да казва, че данните за заплатите и БВП на човек трябва абсолютно да съвпадат в международно сравнение -икономиките са различни, коефициентите на заетост са различни, отработените човекочасове са различни, производителността на труда е също различна. Ако искаме да търсим сравнимост и някаква правда или неправда в нивото на заплащане спрямо икономиката, то вместо да сравняваме данните от националните сметки с данните от статистиката на заетостта и разходите за труд, можем просто да погледнем в самите компоненти на БВП по т. нар. метод на доходите. Взимаме компенсацията на наетите лица (без вноските на работодателите за осигуровки) - в Евростат това е компонент "wages and salaries", и го отнасяме спрямо БВП на всяка страна. Така няма никакво значение дали ще гледаме в левове, в евро или по сравними цени, тъй като просто засичаме отношението на единия компонент спрямо БВП за всяка страна.

Последната година, за която може да бъде направено това, е 2014 г. - за 2015 г. още няма официални данни. През 2014 г. компонентът „компенсация на наетите лица” е бил 38% от БВП средно за ЕС-28. За България този дял е 35%. През последните години този процент е стабилен за ЕС - винаги в рамките на 37-39%. В България се наблюдава постепенно подобрение от 27% през 2006 г. до 35% през 2014 г. По-сериозната промяна е отчетена в периода 2008-2010 г., тоест след намалението на подоходния данък и осигуровките, както и след излизането от кризата през 2013-2015 г. Ако през 2006 г. е имало някакъв аргумент в полза на това, че "разпределението" на БВП не отговаря на европейският модел, то днес това е почти преодоляно.

Графика: Дял на компонент "компенсация на наетите лица" в БВП

Източник: Евростат

Проблемът с твърдението от началото на статията обаче не е просто в данните. Този аргумент изхожда от разбирането, че БВП е някаква собственост на експертите и политиците и те следва да решат как да го разпръснат из обществото. Ако разглеждаме икономиката като наука, която изучава човешките действия, то тази насока на размисъл е безсмислена. Нещо повече, тя е и вредна, защото постоянно набива в съзнанието на обществото, че бедността не е резултат от пречките пред създаването на богатство у нас, а следствие от някаква грешка в разпределението на доходите.

НОВИНИ ОТ БТПП
Мерки в подкрепа на бизнеса обсъдиха в Хасково
С участието на вицепремиера и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин Още
Положителна оценка на резултатите от визитата на делегацията ни в Южна Америка
Първи заявки за интерес от аржентинска страна към български партньори Още
Покана за семинар „Финансови инструменти и нови възможности за подкрепа на иновативни фирми”
Чрез ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 и Програма “ХОРИЗОНТ 2020“ Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
GREAT Mega Mission, 7-10 март 2016 г., в Будапеща и Варшава
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ
Оферти за бизнес партньорство
ТРУД И ЗАЕТОСТ
Безработицата е намаляла до 7,9% през последното тримесечие на 2015 година
Посочва доклад на Националния статистически институт за наблюдение на работната сила Още
ИНТЕЛЕКТУАЛНА СОБСТВЕНОСТ
3,5 млрд. евро загуби за ЕС заради фалшива бижутерия, часовници, чанти и куфари
Тези сектори се състоят предимно от микропредприятия и са особено „раними” от икономическите ефекти от фалшифицирането Още
ПРЕПОРЪЧАНО ЧЕТИВО
Как да сравняваме трудовите доходи и БВП в различните страни
Автор: Петър Ганев, Институт за пазарна икономика Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Европейската комисия пусна онлайн платформа за разрешаване на спорове между потребители и търговци
Свързани както с национални, така и с трансгранични онлайн покупки Още