Бизнес консултантската група по миграция, организирана от Международната организация на работодателите (МОР), провежда глобално проучване по ключовите въпроси на управлението на трудовата миграция на местно, национално, регионално и глобално ниво.
Миграционният дискурс по време на ковид пандемията беше повлиян от непредвидимото и продължително затваряне на границите по целия свят, както и от глобалния феномен на засиленото прибягване до работа от разстояние. Първото направи изключително трудно, понякога невъзможно, физическото пътуване до работната дестинация в чужбина, докато второто явление даде възможност за достъп до определени умения при работа от разстояние.
Затварянето на границите имаше тежки последици за движението на работници мигранти, принудителното им репатриране в много страни, неиздаване/подновяване на работни визи/разрешения и т.н.
Тъй като недостигът на умения се превръща в глобален феномен, правителствата трябва спешно да преразгледат своите политики за миграция и набиране на персонал, за да гарантират, че работниците мигранти от всички категории ще имат достъп до бързи, редовни и предвидими пътища за миграция в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план.
Ето защо е необходимо правителствата и частният сектор заедно да разработят краткосрочни и дългосрочни миграционни политики, обхващащи състоянието на – националния пазар на труда, пропуските в уменията, реформи в програмите за образование и професионално обучение, изисквания за развитие на умения, и търговско-икономическата политика.
В тази връзка отговорите от проучването ще помогнат за анализиране на въздействието на миграционната политика върху мобилността на уменията, като ще спомогнат за изготвянто на документ, който ще бъде публикуван и представен на Международния форум за преглед на миграцията, 16-20 май 2022 г. в Ню Йорк. Заключенията и препоръките от проучването ще подчертаят ролята на частния сектор при формирането на политиките.
Въпросникът отнема 15 минути за попълване и ще бъде достъпен до 20 февруари 2022г.