Водещ: Нека да погледнем и към данните на БНБ. Въпреки икономическите ни постижения, за които често споменаваме, което, разбира се, си е похвално, оказва се, че въпреки това, външните инвестиции ни стават все по-голям проблем. И освен че ги няма, ами започва да има и отлив. Ето последните данни на БНБ са 161 млн. евро изтичане на капитал за първите 4 месеца от 2018 година.
Цветан Симеонов: Проблем в последните години са спадащите преки чуждестранни инвестиции – някои страни не са се оттеглили толкова като Холандия, като Германия, те продължават да имат интерес към инвестиране в България.
Водещ: Русия май също.
Цветан Симеонов: Русия също, разбира се. Тя не е загубила своите икономически интереси на Балканите.
Водещ: Унгария и Италия пък са такива…
Цветан Симеонов: Това е за нас обезпокоителното, че традиционни инвеститори в България, като Унгария, като Италия, като Турция, са спаднали.
Водещ: Обяснението?
Цветан Симеонов: Обяснението за различните страни ще бъде различно. За Турция – това е обезценката на тяхната валута, което ги прави по-неконкурентоспособни тогава, когато искат да закупят нещо.
Водещ: Тя леко започна нагоре след изборите.
Цветан Симеонов: Нека да видим какво ще бъде, но в периода, в който говорим, си вървеше спад и даже туристическият поток е затруднен от Турция към България по тези причини. За Италия това е според нас е несигурността, която имаше известен период от време във формиране на правителство. Унгария е съвсем друг според нас въпросът – това е повишаването на вътрешното доверие и, очевидно, за нас това е най-ясното обяснение, насочване на средства на унгарските инвеститори вътре в страната, където те считат, че е по-перспективно да инвестират в момента, колкото и привлекателна да е България в нашия пример със своите макроикономически постижения.
Водещ: Действат паралелно с призивите и настройката и нагласите на Виктор Орбан.
Цветан Симеонов: Точно така.
Водещ: Добре. И съвсем на финала едно изречение да ни кажете за това, какво мислите за цялата тази ситуация около Камарата покрай превозвачите, протестите там – едните искат, другите не искат и сега стана каша голяма там.
Цветан Симеонов: Това е резултат от продължителния период на неопределена и ясна политика в сектора на неправителствените организации. Въпреки нашите стотици предупреждения, не се подхожда принципно и стратегически, а на парче. Правят се периодични опити да се организират браншови организации, които ще бъдат под контрола на държавата повече или по-малко. В световен мащаб, задължителното членство е подложено на, така наречения, ефект на доминото – постепенно, една след друга падат цитаделите на задължителното членство. Аз говоря и за търговските палати, но така е и за браншовите организации.
Водещ: Тоест, Вие не смятате, че една такава Камара ще свърши работа?
Цветан Симеонов: В бъдещето – не. Има начини и проект, който стои на нашия сайт за браншовите организации, който е одобрен преди много години, говоря за 5-6 години, който обаче се неглижира, който дава възможност, трябва да има балансиране на интересите, да даде възможност и на големите да управляват, но и на малките да могат да влизат, да се появяват на терена и да имат глас, който да се чуе.
Водещ: И да отпаднат притесненията на онези, които смятат, че ще бъде струпан прекалено много ресурс в някои от фирмите.
Цветан Симеонов: Това също е притеснение, защото конкуренцията в такива случаи е безпощадна
Водещ: Много Ви благодаря. Цветан Симеонов, председателят на БТПП.
Интервюто на председателя на БТПП може да видите ТУК.