Министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер даде официален старт на нови производствени мощности
Ще продължим да подкрепяме инвестиции в иновации и експортно ориентирани компании, защото те създават повече добавена стойност за българската икономика, създават растеж, който се превръща в по-високи доходи. Това заяви министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, който даде официален старт на нови производствени мощности на най-големия български производител на алуминиеви валцови и пресови продукти, в завода на компанията край Шумен.
Новата инвестиция в машини на „Алкомет“ е на стойност 11 млн. лв., като след пускане в експлоатация на всички нови оборудвания, ще бъдат разкрити и около 35 нови работни места. Компанията вече премина и към серийно производство за електромобилите на своя нов партньор - BMW Group, с когото са сключени дългогодишни договори.
„Постоянно се опитваме да усъвършенстваме продукцията, да произвеждаме по-иновативни продукти. Тази година цифрите са много добри. За първите четири месеца продадохме продукция за 350 млн. евро, като 95% от нея бе за износ. Тази сутрин колегите направиха сметки, които показаха, че сме правили 1% от износа на България”, каза председателят на надзорния съвет на “Алкомет” Фикрет Индже.
--------------
„Алкомет“ има силно присъствие на европейския и американския пазар, обслужвайки сектори като строителство и архитектура, автомобилостроене, транспорт, производство на опаковки, дистрибуция, производство на енергия от възобновяеми източници и други сектори. През последните години компанията инвестира в модернизиране на оборудването и устойчиви производствени процеси, фокусирайки се върху намаляването на въглеродните емисии и подобряване нивата на рециклиране. Новият валцов стан е в допълнение към пуснатия в експлоатация през 2019-та година студено валцов стан SMS – една от най-мащабните инвестиции на компанията на стойност 30 млн. евро. С новите машини във Валцов цех 2 се очаква увеличаване на капацитета на валцовите продукти с 25%, като компанията ще може да произвежда 75 000 – 80 000 т годишно.