Брой 143 (400), 25-07-2013
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ИНВЕСТИЦИИ И ИНВЕСТИЦИОННА ПОЛИТИКА

Българската агенция за инвестиции представи Световния доклад за инвестициите 2013


Българската агенция за инвестиции (БАИ) представи днес Световния доклад за инвестициите 2013 на пресконференция вчера, 24 юли. Традиционно БАИ съобщава препоръките на Световния доклад на фона на бизнес климата у нас. Изпълнителният директор на БАИ Борислав Стефанов и представилият доклада експерт на агенцията  Николай Ангов коментираха не само Световния доклад, но и интересни факти относно инвестиционния климат в България.

От 1991 г. насам, Световният доклад за инвестициите се публикува всяка година от Конференцията на ООН за търговия и развитие (UNCTAD). Докладът се фокусира върху преките чуждестранни инвестиции на глобално, регионално и национално ниво, както и върху нови методи, чрез които да подобрява помощта си за световното развитие. За 2013 г. докладът носи подзаглавието "Глобални вериги на стойността – инвестиции и търговия за развитие".

Тематичната част на доклада тази година е фокусирана върху нарастващото значение на глобалните вериги за добавена стойност (ГВДС) в световната търговия и как те подпомагат развиващите се страни да задържат повече от глобалната добавена стойност. ГВДС дават възможност да се увеличат печалбите, заплатите и привлечените инвестиции в дадена страна, като резултат от все по-дългия и сложен път, който суровините изминават по целия свят,  за да се превърнат в готови продукти.

Според доклада ГВДС могат да имат важно значение за икономическото развитие. Доказателство за това е фактът, че в развиващите се страни стойността, добавена към ГВДС, формира средно почти 30% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страните. В развитите страни добавената стойност образува средно 18% от БВП. Също така има позитивна корелация между участието в ГВДС и темповете на растеж на БВП на глава от населението, което означава, че ГВДС имат директен икономически ефект върху създадената добавена стойност и доходите в дадена страна.

Докладът сочи, че световният поток на ПЧИ е намалял през 2012 г. под нивото отпреди кризата, което се дължи основно на макроикономическата нестабилност и политическа несигурност за инвеститорите. През 2012 г. за първи път развиващите се икономики привличат повече ПЧИ от развитите страни. Освен това те генерират почти една трета от глобалните изходящи ПЧИ. Възстановяването на ПЧИ, което започна през 2010г. и 2011г., ще отнеме повече време от очакваното, прогнозира докладът. Докато световната икономика се възстановява колебливо и неравномерно, потоците от ПЧИ могат да нараснат умерено през 2013-2014.

Ако структурните слабости в световната финансова система, слабият растеж в страните от ЕС, както и значителната политическа несигурност в области важни  за доверието на инвеститорите продължат, възстановяването на ПЧИ може допълнително да се забави.

На регионално ниво докладът отчита сериозния спад на входящите ПЧИ в САЩ и Европа, като единственият регион, който бележи слаб растеж от 5% е Африка. Спадът на ПЧИ в САЩ е 26%, а докладът прогнозира през 2013-2015 САЩ да отстъпи лидерското си място по привлечени ПЧИ на Китай. В Европа се наблюдава сериозен спад в M&A сделките, отразяващ значителната криза в Еврозоната. Турция продължава да бъде лидер в Югоизточния регион на европейския континент, въпреки спада с 23% в привлечените ПЧИ. 73% пък е ръстът на ПЧИ от Турция. В Южна Азия също се наблюдава спад на ПЧИ с 24%. Китай и Хонконг са посочени като втори и трети по привлечени ПЧИ в света.

Според БАИ, въпреки че инвестициите в световен мащаб спадат, преките чуждестранни инвестиции в България през 2012 г. отбелязват ръст спрямо 2011г., възлизайки на 1,478 млрд. евро. Това означава, че България продължава възстановяването си след кризата, а икономиката й е конкурентноспособна в сравнение с другите развити държави. Най-голям ръст в привлечени ПЧИ отбелязва сектора на услугите: 125%. Наблюдава се спад в добивната и преработвателната промишленост със съответно 30% и 38%. България успява да задържи високо относително ниво на привлечени ПЧИ на глава от населението, като основни инвеститори в страната са Люксембург – 382 млн. Евро (26%); Русия – 225 млн. Евро (15%); Швейцария – 212 млн. евро (14%); Германия – 177млн. евро (12%) и Нидерландия – 168млн. евро (11%).

Презентацията на доклада можете да свалите от тук.

НОВИНИ ОТ БТПП
Положителна промяна в оценките на бизнеса за търговските ни представители
Българските фирми не използват достатъчно съдействието и услугите, които предлагат службите по търговско-икономически въпроси Още
Посланикът на Република Корея посети БТПП
Търговският отдел на Посолството на Корея и БТПП планират представяне на възможностите за бизнес с Корея Още
Нови членове на Българската търговско-промишлена палата
НОВИНИ ОТ РЕГИОНАЛНИ ПАЛАТИ
Търговско-промишлена камара – Пловдив представи нов проект, ориентиран към МСП от хранително-вкусовата промишленост
Целта е повишаване на конкурентоспособността чрез прилагане на еко-дизайн мерки по време на целия жизнен цикъл на продукта Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ/КОНКУРСИ
Оферти за бизнес партньорство от EEN
ИНВЕСТИЦИИ И ИНВЕСТИЦИОННА ПОЛИТИКА
Българската агенция за инвестиции представи Световния доклад за инвестициите 2013
Световният инвестиционен поток е намалял през 2012 г. под нивото отпреди кризата, което се дължи основно на макроикономическата нестабилност… Още
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Проект на Закон за представителите по индустриална собственост
Предвижда се достъп до професията да имат както местните лица, така и представители, упражняващи професията в други държави членки на ЕС… Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Какво предстои: приоритетите на Европейския парламент за втората половина на 2013 г.
Очакват се решения относно дългосрочния бюджет на ЕС, банковия съюз, защитата на личните данни и условията на работа на командировани служители Още
СЪОБЩЕНИЯ
Важна информация за застрахователните брокери