Ще подкрепим българския и алжирския бизнес да реализира всички съвместни проекти като разкрием Служба по търговско-икономическите въпроси към Посолството на България в Алжир. Това обяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев по време на откриването на Смесения българо-алжирски комитет за икономическо, научно и техническо сътрудничество. Двадесетата сесия на комитета се провежда след тригодишно прекъсване.
Министър Стойнев бе категоричен, че страната ни ще разшири сътрудничеството си с Алжир в духа на съществуващите от десетилетия традиционно добри връзки. "Можете да разчитате на нашето съдействие, осъществяване на контракти и реализиране на съвместни инициативи и проекти", подчерта той пред представителите на алжирския бизнес. Българският министър подкрепи идеята на председателя от алжирска страна Хосин Несиб – министър на водните ресурси на Алжир, да се създаде координационен механизъм на експертно ниво за поддържане на двустранните отношения. Министър Несиб подчерта, че така ще бъде даден тласък на научните, техническите и икономическите взаимоотношения, за да достигнат потенциалните си нива.
По време на официалната визита на българската делегация в Алжир бе открит и двустранен българо-алжирски бизнес форум. Българската бизнес делегация бе представена от 17 фирми, работещи в сферата на: фармацията, енергетиката, машиностроене, консултантска дейност, части за диагностика на автомобили и други. Според Стойнев, сферите със сериозен потенциал за реализиране на съвместен бизнес са: строителството, търговията, селското стопанство, вътрешните работи, енергетиката и туризма. Алжирската страна потвърди интереса си за участие на български фирми в развитието на инфраструктурата си. "Алжир има амбициозни планове да изгради 2 млн. жилища и биха желали да привлекат опита на българските строителни фирми в реализацията им", допълни министър Стойнев. Алжир ще използва българските специалисти и за развитието на туризма и земеделието.
От страна на алжирския бизнес в дискусиите участваха представители на секторите: енергетика, строителство, машиностроене, изграждане на хидроцентрали, промишленост, текстил, електротехника, асансьорна техника и други.