Брой 175 (2181), 11-09-2020
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

МЕЖДУНАРОДНИ ОРГАНИЗАЦИИ

Ръководство за бизнеса и работодателските организации „Свързване на програмите за борба с корупцията и правата на човека“


Консултативният комитет за бизнеса и индустрията към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /Business at OECD - BIAC/ и Международната организация на работодателите /IOE/ публикуваха ръководство за фирмите и работодателските организации, как да се справят с корупцията. Ръководството „Connecting the anti-corruption and human rights agendas“   е насочено към следните основни цели:

  • сравняване и анализиране на програмите за борба с корупцията и правата на човека, за да се помогне на бизнеса и работодателските организации да разберат по-добре синергиите и разликите в стандартите, политиките и подходите;
  • да допринесе за възникващи политически дискусии, които имат за цел да разширят и задълбочат действието на компаниите за борба с корупцията и правата на човека, като се признае, че има връзки между двете полета.
  • да се подкрепят работещите, в областите на риска от корупция и правата на човека, с практически съвети, стратегии и бизнес опит за това как могат да се учат един от друг и да обединят сили, където е подходящо, като се предложат редица практически въпроси за самооценка.
  • да предостави общ преглед на огромния набор от ресурси, които съществуват в областите за борба с корупцията и правата на човека.

В ръководството на първо място са разгледани връзките между корупцията и неблагоприятното въздействие върху човешките права, като и двете могат да имат катастрофални ефекти върху хората, цялостната бизнес среда и върховенството на закона. Корупционните практики и нарушенията на човешките права споделят много общи първопричини, често се случват в райони със слабо управление и представляват репутационни, финансови, оперативни и правни рискове за компаниите. Следователно съществува общ интерес от създаване на програми, които насърчават и стимулират отговорното бизнес поведение чрез бизнес дейности и партньорства. Наблюдава се глобално сближаване на програмите за борба с корупцията и правата на човека, пример за това е даден с Програмата за устойчиво развитие до 2030г. и нейните 17 цели.

В същото време, разликите между програмите за борба с корупцията и правата на човека по отношение на участниците, фокуса, обхвата, подхода и организацията, обясняват защо те често се разглеждат с помощта на различни политически подходи и отделни управленски процеси. В документа двете понятия са разгледани по-подробно, като е очертана общата им характеристика и действията, които включват.

Разгледана е тенденцията за нарастване на фокуса върху координирания подход, когато това е възможно. Очертана е нуждата от надграждане на съществуващите насоки, за да се избегне дублиране. В публикацията са идентифицирани и полезните взаимодействия между програмите за правата на човека и борбата с корупцията.

Ръководството предлага идеи за това как компаниите могат да се възползват от съществуващите синергии, да прилагат по-координиран подход към оценките на риска, където е уместно, и да насърчават обмена на опит и информация между работещите в областта на борбата с корупцията и областта на правата на човека. Предоставя се преглед на огромния набор от инструменти и ресурси, които съществуват в тези области.

Общата публикация на BIAC и IOE допълва скорошната работа в тази област, включваща доклада на работната група на ООН за бизнеса и правата на човека до Съвета по правата на човека, публикуван през юли 2020 г. В документа са описани и резюмирани редица водещи международни и регионални и стандарти, както и практически ръководства, засягащи антикорупцията и човешките права, било то самостоятелно или като едно цяло.

В последната секция от ръководството са представени примери от опита на някои компании при внедряването на координиран подход по отношение на корупцията и правата на човека. Подчертава се, че всяко образувание подхожда по различен начин за справянето с тези предизвикателства, базиран на различни фактори като големина, сектор, географско положение и видове бизнес отношения.

BIAC и IOE ще актуализират документа редовно, за да бъде отразено текущото политическо развитие и извлечените уроци от компаниите, борещи се срещу корупцията и рисковете за нарушаването на правата на човека.

 

 

НОВИНИ ОТ БТПП
БТПП с филм по случай своята 125-а годишнина
Посветен на живота и делото на Иван Грозев - първи председател на Българската търговско-промишлена палата Още
Среща с Пати Лин, директор на Тайванския търговски център в София
Състоянието на двете икономики в ситуация на пандемия, съвместни дейности и събития – във фокуса на разговора Още
София става винената столица на Балканите от 17 до 19 септември
БТПП е партньор на конкурса и фестивала още от първото му издание Още
МЕЖДУНАРОДНИ ОРГАНИЗАЦИИ
Ръководство за бизнеса и работодателските организации „Свързване на програмите за борба с корупцията и правата на човека“
Как да се справят с корупцията, която поставя под риск репутацията и състоянието на фирмите Още
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Публикуван е проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност
Въвеждане в националното ДДС законодателство на промени, свързани с европейски директиви Още
ТРУД И ЗАЕТОСТ
Близо 500 свободни работни места на възстановените трудови борси
Организирани в периода юни – август от териториалните офиси на Агенцията по заетостта. Още
ИНДУСТРИАЛНА ПОЛИТИКА
Представиха първия мапинг на българската индустрия
Сайт с информация за 14 водещи индустрии в страната Още
СТАНДАРТИЗАЦИЯ, СЕРТИФИКАЦИЯ
Предложение на CEN за създаване на нов технически комитет „Изменение на климата”
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ
Оферти за бизнес партньорство от Enterprise Europe Network
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Уебинар на тема „Какво трябва да знаете, преди да започнете търговски обмен с Япония“
15 септември, онлайн Още