Институт за икономически изследвания при БАН: Общият финансов ефект от приемането ни в Шенген възлиза на 1.63 млрд. лв. годишно
В началото на 2024 г. по поръчка на Министъра на икономиката и индустрията Институтът за икономически изследвания при БАН разработи методология и направи цялостна оценка на загубите на България от неприсъединяването на страната към Шенгенското пространство по суша. Тази оценка подпомогна формирането на Становището на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) „Цената на оставането извън Шенгенското пространство за единния пазар / България и Румъния“ (INT/1064 „Cost of non-membership of Schengen for the single market / Bulgaria and Romania“). Становището на ЕИСК е публикувано в Официалния вестник на Европейския съюз.
В Становището си Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) призовава Съвета да определи дата за премахване на контрола по сухопътните граници между България и Румъния и другите държави членки от Шенгенското пространство още през 2024 г. ЕИСК подчертава също, че са налице ограничени анализи и данни относно икономическите последици за единния пазар от оставането извън Шенгенското пространство – досега има само едно проучване, възложено от Европейския парламент през 2016 г., чиято цел е да се оцени въздействието на възстановяването на граничния контрол в рамките на Шенгенското пространство, а не ефектът от задържането на държавите членки извън Шенгенското пространство. Проучването на Института даде своя принос за аргументиране на необходимостта от присъединяване на България и Румъния, отчитайки ползите не само за българската икономика и българските граждани, но и за европейската икономика.
Според оценката на Института за икономически изследвания, общият финансов ефект за страната възлиза на 1.63 млрд. лв. годишно, включително:
- Преки разходи за тежкотоварния автомобилен транспорт и за производителите и износителите на стоки общо възлизат на 845 млн. лв., а пропуснатите ползи 545 млн. лв. Така преките и потенциалните ползи за износителите и вносителите и транспортните компании при премахването на граничния контрол на сухопътните граници възлизат общо на 1.39 млрд. лв. годишно.
- Българските граждани, посещаващи Румъния и Гърция, сега губят от престой 242 437 дни (около 24 млн. лв.).
- Ще спечелят и гражданите на Румъния и Гърция, които сега, преминавайки през българската граница, губят 217 998 дни.
- Престоите на границите имат изключително неблагоприятен екологичен ефект. Общият обем на генерираните CO2 емисии възлиза на 46 162 тона годишно.
- Фискалните преки ползи от присъединяването на България се оценяват на около 138 млн. лв.