Назад

Институт за икономически изследвания при БАН: Общият финансов ефект от приемането ни в Шенген възлиза на 1.63 млрд. лв. годишно


В началото на 2024 г. по поръчка на Министъра на икономиката и индустрията Институтът за икономически изследвания при БАН разработи методология и направи цялостна оценка на загубите на България от неприсъединяването на страната към Шенгенското пространство по суша. Тази оценка подпомогна формирането на Становището  на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) „Цената на оставането извън Шенгенското пространство за единния пазар / България и Румъния“ (INT/1064 „Cost of non-membership of Schengen for the single market / Bulgaria and Romania“). Становището на ЕИСК е публикувано в Официалния вестник на Европейския съюз.

В Становището си Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) призовава Съвета да определи дата за премахване на контрола по сухопътните граници между България и Румъния и другите държави членки от Шенгенското пространство още през 2024 г. ЕИСК подчертава също, че са налице ограничени анализи и данни относно икономическите последици за единния пазар от оставането извън Шенгенското пространство – досега има само едно проучване, възложено от Европейския парламент през 2016 г., чиято цел е да се оцени въздействието на възстановяването на граничния контрол в рамките на Шенгенското пространство, а не ефектът от задържането на държавите членки извън Шенгенското пространство. Проучването на Института даде своя принос за  аргументиране на необходимостта от присъединяване на България и Румъния, отчитайки ползите не само за българската икономика и българските граждани, но и за европейската икономика. 

Според оценката на Института за икономически изследвания, общият финансов ефект за страната възлиза на 1.63 млрд. лв. годишно, включително:

  1. Преки разходи за тежкотоварния автомобилен транспорт и за производителите и износителите на стоки общо възлизат на 845 млн. лв., а пропуснатите ползи 545 млн. лв. Така преките и потенциалните ползи за износителите и вносителите и транспортните компании при премахването на граничния контрол на сухопътните граници възлизат общо на 1.39 млрд. лв. годишно.
  2. Българските граждани, посещаващи Румъния и Гърция, сега губят от престой 242 437 дни (около 24 млн. лв.).
  3. Ще спечелят и гражданите на Румъния и Гърция, които сега, преминавайки през българската граница, губят 217 998 дни.
  4. Престоите на границите имат изключително неблагоприятен екологичен ефект.  Общият обем на генерираните CO2 емисии възлиза на 46 162 тона годишно. 
  5. Фискалните преки ползи от присъединяването на България се оценяват на около 138 млн. лв.