През последните години бяха разкрити редица случаи на трафик на хора с цел трудова експлоатация в различни глобални вериги за доставки на големи компании, включително и в Европа. Колкото повече са нивата във веригата за доставки, толкова по-трудно се проследява как подизпълнителите спазват нормативно установените правила и осигуряват законосъобразни условия на труд. Проблемът със защитата на правата на работниците е още по-належащ поради настоящата глобална пандемия COVID-19 и нейните всестранни проявления върху всекидневния живот. Много от нейните последици ще засегнат несъразмерно най-уязвимите членове на нашите общества.
В рамките на инициативата ФЛОУ (Незаконни финансови потоци и трафик на хора с цел трудова експлоатация; преодоляване на проблемите), изпълнявана от Европейския институт за превенция на престъпността към ООН (HEUNI) в партньорство с Центъра за изследване на демокрацията, беше разработен наръчник с насоки „Управление на веригите за доставки: Насоки за превенция на трафика на хора с цел трудова експлоатация“ . Публикацията прави кратък преглед на явлението трафик на хора с цел трудова експлоатация и цели да подпомогне бизнеса, като описва рисковете за него, както и успешните практики за преодоляването им.
В допълнение към наръчника бе изготвено и ръководство за приложимата международна нормативна база. Ръководството обобщава съществуващите правни рамки, очертаващи отговорностите на фирмите по отношение правата на човека, като поставя акцент върху трудовата експлоатация и трафика на хора.
Както наръчникът, така и ръководството са специално предназначени за предприятия и организации, които наемат нискоквалифицирани работници мигранти чрез напр. подизпълнители или трудови посредници и предприятия, опериращи в рискови сектори, в които са идентифицирани експлоатация и трафик.
Повече за наръчника и ръководството можете да видите тук.
За допълнителна информация можете да се обърнете към д-р Атанас Русев, тел.: 02 971 3000, e-mail: atanas.rusev@csd.bg.