Реиндустриализацията не е възстановяване на стари производства. Искаме да възстановим мощности, които ще имат пазар, могат да работят и имат нужда от подкрепа. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев на среща с представители на малкия и средния бизнес в София и даде за пример ВМЗ – Сопот. Вариантът компанията да фалира е бил най-лесният, но с усилията на правителството в момента заводът наема нови 300 души и предстоят още инвестиции, стана ясно от думите му. Стойнев допълни, че реиндустриализацията има три основни стълба – намиране на финансов ресурс, човешки капитал и иновационни технологии. За първия той подчерта, че Българската банка за развитие подготвя инструменти, които ще подпомогнат предприятията при много по-добри условия в сравнение с предлаганите от търговските банки.
По отношение на човешкия капитал Драгомир Стойнев заяви, че той вече се превръща в проблем на националната сигурност. Започваме с пилотни проекти по дуалната система, която ще даде възможност на бизнеса да наема и подготвя кадри, а на младите хора - да се обучават срещу заплащане. Желанието ни е бизнесът да каже в кои сектори има нужда от квалифицирана работна ръка. Първият проект ще започне през септември и ще е за минната индустрия, поясни Стойнев.
Той допълни, че третият стълб - иновациите са приоритет за правителството, който ще бъде подкрепен от Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" 2014 - 2020 г. При встъпването ми в длъжност се оказа, че концепцията на програмата е изпратена в Брюксел, без да е съгласувана с българския бизнес, но с моя заповед тя беше изтеглена и изцяло преработена за нуждите му. За разлика от предишното правителство, смятаме, че зад тази политика, трябва да има и държавна помощ, затова в Националния иновационен фонд вече има заделени 20 млн. лв. именно за иновациите, акцентира министърът. През миналата година тези средства са липсвали. Ето защо реиндустриализацията, стъпила на нови технологии и енергийна ефективност, започва да дава своите резултати, каза още Стойнев. Според него тази година се очаква да се открият още 4 завода в страната.
По темата "Южен поток" министърът заяви, че проектът е изключително важен приоритет от енергийна гледна точка и ще се реализира през мандата на това правителство, защото е важно да има сигурност на доставките на природен газ за България. Това ще даде стабилност на икономиката, хиляди работни места, гарантирани доходи за българските работници.
Бизнесът пое подадената от правителството ръка и това е правилният път според Стойнев. Той се позова на статистиката, която показва среден ръст на промишленото производство. На годишна база той възлиза на 4,3%, което показва, че има съживяване на икономиката. През 2013 г. се случи нещо невиждано до момента – с най-големия ни търговски партньор Германия имаме положителен стокообмен и сме на плюс с 500 млн. евро, поясни министърът. Правителството има желание да подпомогне българския бизнес в намирането на нови пазари и затова е започнало политика, базирана на публично-частното партньорство. Тя ще пренасочи наши търговски представители към пазари, които през годините сме загубили, и към пазари с по-голям икономически растеж в Азия и Африка.