Министерството на икономиката ще съдейства за спешна координация между институциите за намаляване на административната тежест при кандидатстване по ОПИК, като за целта ще бъдат предприети съгласувателни междуведомствени действия. Това стана ясно по време на заседание на Консултативния съвет за индустриална стабилност и растеж в Министерството на икономиката.
По време на дискусията представителите на бизнеса поставиха въпроса за отпадането на част от документите за кандидатстване по Оперативна програма „
На срещата бяха обсъдени предложенията от бизнеса за кандидатстване по Процедурата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG16RFOP002-3.002 „Повишаване на енергийната ефективност в големи предприятия“. Директорът на ЕФК Ивелина Пенева дискутира с участниците правилата и условията, по които може да се кандидатства за процедурата.
Главният секретар на БТПП Васил Тодоров акцентира за необходимостта за актуализиране и намаляване на таксите, които държавните институции събират за издаване на необходимите документи на предприятията при кандидатстване по различни програми.
По време на дискусията членовете на съвета обсъдиха сериозен проблем, свързан с изграждането и ползването на инфраструктурни елементи (електричество, газ, вода и канализация) в границите на съществуващите и новоразвиващите се индустриални зони. Обсъди се споделената отговорност при ползването на инфраструктурата - поемането на отговорност при евентуално замърсяване или щети във връзка с ползване на обща инфраструктура, както и изграждането и поддържането на инфраструктурата и проблемите на предприятията в отношенията с частните разпределителни дружества и доставчици на услуги. По-специално беше коментиран въпросът за инвестициите в изграждане и развитие на инфраструктурата, които разпределителните дружества би следвало да реализират за своя сметка за разлика от досегашната практика, при която разходите за изграждане на инфраструктурни елементи се прехвърлят към ползвателите под формата на такси за присъединяване към мрежата.
Красимир Дачев, член на Управителния съвет на БТПП, посочи, че за създаването на корупционна среда при обслужването на бизнеса особена роля имат поднормативните актове, които изменят смисъла на приетите закони.
Министерството на икономиката пое ангажимент съвместно с бизнеса, да се сформира експертна работна група към Съвета, която да направи предложения за първоначално оптимизиране на действащата нормативна уредба, свързана с изграждането и експлоатацията на елементите на техническата инфраструктура.
На заседанието бе обсъдена и темата за необходимостта от неотложна реакция на правителствено ниво срещу валидирането на документа „Общ подход по ревизията на Европейската схема за търговия с емисии (ЕСТЕ )”, който е гласуван в Брюксел на редовното заседание на министрите на околната среда в ЕС, въпреки отрицателния вот на България и редица други страни от ЕС.