Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за интеграция на имигранти бе представена в МТСП от отдел „Европейски интеграционен фонд“ в Агенция по заетостта (АЗ).
Проекти за кандидатстване могат да бъдат представени от държавни ведомства и организации, международни и неправителствени организации, академични институции, медии, изследователски организации, както и други структури на гражданското общество и надлежно установени юридически лица с компетенции в сферата на интеграцията.
Пълното наименование на представената схема BG EIF 2013/01 е „Интегрирана схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за реализиране на дейности, целящи внедряване в практиката на „Общите основни принципи на политика за интеграция на имигранти в ЕС” и подпомагане провеждането на последователна и трайна политика за гарантиране правата на имигрантите и осигуряване на тяхната успешна интеграция в българското общество“. Общата й стойност е близо 1,6 млн. лева.
Експертите на АЗ запознаха присъстващите на срещата с основните цели и компоненти по схемата, като обърнаха особено внимание на двете нови направления в тазгодишната програма - възможностите за финансиране за дейности, целящи привличането на висококвалифицирани имигранти и възможностите за създаване и поддържане на международни контакти в областта на интеграционните процеси.
Подкрепяните дейности са обособени в шест компонента, които конкретизират целите и са основа за проектните предложения:
1. Подкрепа на дейности, целящи привличане на висококвалифицирани имигранти
2. Осигуряване на устойчивост и подкрепа за функционирането на съществуващите информационни центрове за имигранти - граждани на трети държави (ГТД)
3. Подкрепа за провеждане на курсове за обучение и гъвкави форми на обучение по български език, гражданска ориентация, българската история, традиции, обичаи, работа и условията на живот в България и т.н., с цел да се улесни успешното интегриране на имигрантите в българското общество
4. Разработване на техники за наблюдение и оценка с цел подобряване на мерките за интеграция
5. Подкрепа за изграждане на капацитет на всички нива на интеграционната политика и практика - с участието на общини, социални партньори, НПО, академични общности и др., както и за разширяване и подобряване на механизмите за координация на национално, регионално и местно ниво с цел подобряване на изпълнението, координацията и изграждането на междукултурна компетентност за осъществяването на мерките по интеграция
6. Създаване и поддържане на международни контакти и провеждане на експертни срещи и групови посещения с цел обмяна на опит,утвърдени процедури и информация за интеграционния процес
По време на срещата участниците имаха възможността да се запознаят с важна информация, касаеща коректното съставяне на проектните предложения. Коментирани бяха и критериите за избор на бенефициенти. Експертите на АЗ направиха и важни разяснения относно основните положения при подбора на целевите групи.
Срокът за кандидатстване е 30.09.2014 г., а допълнителни въпроси по схемата могат да бъдат изпращани на електронната поща:s.ggeorgiev@az.government.bg.