ИКОНОМИКА
Брюксел очаква стабилен икономически растеж за България
Европейската комисия очаква стабилен икономически растеж в България от 3,8 на сто през 2018-а и 3,7 на сто през 2019-а г., стимулиран от вътрешното търсене. Увеличението на брутния вътрешен продукт (БВП) на България е 0,9% през първото тримесечие на 2018 г., запазвайки миналогодишния стабилен темп, когато икономиката нарасна с 3,6%.
Сегашният растеж е движен от силното частно потребление и по-високите инвестиции, посочва Европейската комисия в обявената си днес лятна междинна прогноза за икономиката и инфлацията в ЕС и еврозоната.
Повишенията на заплати са дали тласък на частното потребление, а възобновеното използване на програмите за инвестиционно финансиране на ЕС са допринесли за растежа в държавното инвестиране. Икономическите настроения продължават да се подобряват и аналитични данни сочат очаквания за увеличение на поръчките, по-висока производителност и по-голямо търсене, което предполага, че икономиката ще продължи растежа си през следващите тримесечия.
Положителното развитие на пазара на труда и планираното увеличение на заплатите в държавния сектор ще допринесе за продължително увеличение на частното потребление. Очаква се растежът на инвестициите също да е голям заради възобновеното усвояване на европейски фондове, но и благодарение на засилените инвестиции в частния сектор.
В същото време нетният принос на износа за БВП се очаква да бъде отрицателен. Макар че силното външно търсене може да подобри увеличението на износа. Силното вътрешно търсене и значителните инвестиции означават, че вносът ще продължи да превишава износа.
Натискът върху цените се засилва през пролетните месеци като резултат от рязкото поскъпване на петрола и вторичния му ефект върху цените на храните. Регулираните цени също са се повишили значително за същия период. Очаква се инфлацията да се ускори до 2% през 2018 г. преди да спадне до 1,8% през 2019 година. Това се дължи на силния базов ефект на енергийните продукти, а разполагаемият реален доход би трябвало да подкрепи потреблението и цените като цяло.
За ЕС и еврозоната се очаква се очаква растежът да остане силен, през тази година 2,1 на сто, а през 2019 г. - 2 на сто. След пет поредни тримесечия на силен растеж обаче икономиката забави темпа през първата половина на 2018 г., като прогнозите бяха понижени с 0,2 процентни пункта спрямо обявените през пролетта за ЕС, така и за еврозоната.
Очаква се през втората половина на годината растежът леко да се засили, тъй като условията на пазара на труда се подобряват, дълговете на домакинствата намаляват, потребителското доверие остава високо, а паричната политика е все така благоприятна. "Лекото понижаване в сравнение с пролетта отразява въздействието върху доверието, оказвано от напрежението в търговията, несигурността в областта на политиката и нарастващите цени на енергията. Прогнозите ни сочат, че растежът през 2018 и 2019 г. ще продължи, въпреки че допълнителното ескалиране на протекционистките мерки представлява очевиден риск. В търговските войни няма победители - само губещи", коментира Пиер Московиси, комисар по икономическите и финансовите въпроси.
Източник: Агенция Монитор
НОВИНИ ОТ БТПП
Посещение на бизнес делегация от Съвета на регионалните представители на Република Индонезия
Среща с представители на албанска фирма
Обсъдиха се възможностите за сътрудничество с български фирми в областта на търговията с компютърна техника втора употреба.
Още
Нови правила относно повторната употреба на GTIN
Промяната в стандарта ще помогне на фирмите да идентифицират „правилно“ своите продукти от самото начало
Още
Търговски представителства на чуждестранни лица
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Покана за участие в бизнес мисия във Филипините на 1-5 октомври 2018 г.
HUNGAROMEDICA- Изложение за здраве и медицински технологии в Унгария
ИКОНОМИКА
Брюксел очаква стабилен икономически растеж за България
Според лятната икономическа прогноза на Брюксел
Още
МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО
Италия е втори търговско-икономически партньор на България за изминалата година
ПРЕПОРЪЧАНО ЧЕТИВО
Как реагират фирмите на повишения на минималната заплата?
Автор: Весела Кръстанова, Институт за пазарна икономика
Още
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
Проект за предоставяне на институционална подкрепа от Министерство на туризма за дейности, свързани с повишаване капацитета на МСП в областта на туризма